Usytuowanie sypialni względem stron świata. Na co zwrócić uwagę rozmieszczając okna?

SypialniaProjekt domu powinien uwzględniać lokalizację okien oraz rozmieszczenie poszczególnych pokojów. Warto dokładnie zastanowić się, jakie są nasze preferencje względem nasłonecznienia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odpowiednia ilość naturalnego światła ma bezpośredni wpływ na samopoczucie domowników. Rozmieszczenie okien na konkretne kierunki powinno być uzgodnione z architektem, który stworzy projekt domu dostosowany do indywidualnych preferencji jego mieszkańców. Szczególną uwagę należy skierować na sypialnię, ponieważ właśnie w tym pomieszczeniu będziemy codziennie zasypiać i budzić się z energią na nowy dzień.

Sypialnia z oknem wschodnim - czy to dobry wybór?

Rozmieszczenie okien na wschód to doskonała propozycja dla osób, które preferują nieco chłodniejszą temperaturę w sypialni. Należy jednak pamiętać, że taka lokalizacja pokoju wiąże się z obecnością promieni słonecznych w godzinach porannych. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do wczesnego wstawania, na pewno będzie usatysfakcjonowany naturalnym światłem od świtu wypełniającym sypialnię. Dla osób prowadzących nocny tryb życia może to być jednak znaczna niedogodność. Jeżeli ktoś uwielbia spać do południa, rozmieszczenie okien na wschód nie jest dobrym pomysłem. W takim przypadku należy pamiętać o założeniu w nich rolet lub żaluzji, aby promienie słońca nie przeszkadzały w porannym wypoczynku. Zaletą sypialni od wschodniej strony jest komfortowa temperatura wieczorem – tuż przed snem pokój staje się nieco chłodniejszy, co okaże się szczególnie istotne podczas upalnego lata.

Południowe rozmieszczenie okien - czy sprawdza się w sypialni?

Sypialnia

Projekt domu uwzględniający sypialnię od południowej strony to optymalne rozwiązanie dla osób, którym zależy na ciepłym pomieszczeniu. Wnętrze z rozmieszczeniem okien na ten kierunek może zapewnić odczuwalne zyski cieplne, szczególnie jeśli zastosujemy nowoczesne okna wspierające pasywną technologię. Przeszklenia znajdujące się od południowej strony są najlepszą gwarancją na uzyskanie optymalnej ilości naturalnego światła słonecznego. Południowe rozmieszczenie okien jest najczęściej wybierane z myślą o sypialni.

Okna zachodnie w sypialni - wady i zalety

Amatorzy wnętrz, w których panuje wyższa temperatura powinni zastanowić się nad lokalizacją sypialni od zachodniej strony. W takim przypadku mamy do czynienia z pokojem, który przez parę godzin jest poddawany intensywnemu nasłonecznieniu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, czy ciepła sypialnia rzeczywiście będzie dobrym wyborem, szczególnie w wiosenno-letnim sezonie. Ciekawą alternatywą może być pokój z oknem na południowo-zachodnią stronę, w którym temperatura nie rośnie tak gwałtownie.

Wiele osób nie potrafi podjąć jednoznacznej decyzji odnośnie optymalnej lokalizacji sypialni. W przypadku większych domów można skusić się na dwie sypialnie znajdujące się po przeciwnych stronach. Warto poprosić o pomoc architekta, który omówi z nami projekt domu pod kątem plusów i minusów rozmieszczenia okien na konkretne kierunki.

Autor - www.domywstylu.pl.

Komentarze