Światło zmienia dom

Oświetlenie mieszkaniaOświetlenie w domu, poza oczywistą rolą rozświetlania mroku, buduje jego atmosferę, a nawet może wpływać na sposób, w jaki my i nasi goście odbierają poszczególne pomieszczenia. Często jego funkcja jest niedoceniana, przez co większą uwagę poświęcamy meblom czy doborowi koloru ścian, jednak to właśnie światło jest niezastąpione, jeśli chodzi o budowę klimatu oraz podkreślanie wyjątkowych detali mieszkania.

Światło a przestrzeń

Jeszcze niedawno w mieszkaniach i domach królował jeden rodzaj oświetlenia. Z centralnego punktu sufitu dumnie zwisała lampa, czasami wyposażona w jedną, często w wiele żarówek. Ten rodzaj oświetlenia, zwany centralnym, spełniał oczywiście swoje podstawowe zadanie i umożliwiał domownikom funkcjonowanie po zmroku. Niestety nie dostarczał przy tym żadnych dodatkowych zalet, a i realizacja podstawowego zadania pozostawiała sporo do życzenia - kąty pokojów i miejsca za meblami tonęły w mało przyjemnych cieniach.

Szybko dało się zauważyć, że dodanie nawet pojedynczych punktów świetlnych w znaczącym stopniu zmienia charakter pomieszczeń. Niezależnie od tego, czy jest to lampa stojąca, czy mała lampka na stole, efektem ich działania są dodatkowe plamy świetlne. Poza doświetlaniem powierzchni roboczych i umożliwieniem czytania w ulubionym fotelu dodatkowe źródła światła niosą z sobą coś więcej - trójwymiarową i plastyczną przestrzeń. Nasze oczy łatwo dają się oszukać, a sprawne wykorzystanie tego faktu pozwala na łatwe modelowanie kształtu pomieszczeń. Jak to jest możliwe?

Warto eksperymentować

Najłatwiej będzie wytłumaczyć tę rolę oświetlenia, opierając się na wziętych z życia przykładach. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem wąskim i długim, spróbujmy oświetlić krótsze ściany. Optycznie pokój się rozszerzy. Efekt powiększenia przestrzeni w pionie uzyskamy, podświetlając górną część ścian przy suficie. Nie mówimy oczywiście o pozostawianiu okolic podłogi w mrokach, jednak nawet niewielkie przesunięcie akcentu pozwoli uzyskać wrażenie wyższych sufitów i przestronności. Jeśli zależy nam na odwrotnym efekcie i wysokim pomieszczeniom chcemy dodać przytulności, możemy intensywniej doświetlić niższe partie ścian.

Możliwości jest wiele, a rynek oferuje mnogość rozwiązań. Szukając inspiracji, warto odwiedzić sklepy internetowe, takie jak Elektomarketania, które specjalizują się w sprzedaży zarówno lamp, jak i niezbędnych do nich akcesoriów. W wygodny sposób, bez wychodzenia z domu, możemy zapoznać się z ofertą i rozważyć zakup takich źródeł światła, które nie tylko pozwolą nam funkcjonować po zmroku, ale też ułatwią dostosowanie wyglądu pomieszczeń do indywidualnych preferencji. Nie bójmy się eksperymentować, niewielkim kosztem możemy osiągnąć naprawdę niezwykłe efekty.

Ocena: 5.0

Komentarze