Salon w stylu minimalistycznym - jak zaaranżować go ze smakiem?

Minimalizm to nie tylko styl życia, który skradł serca wielu estetycznych dusz czy aktualne trendy obowiązujące na paryskich wybiegach mody, to także sposób na ponadczasową, acz pełną charyzmy aranżację wnętrz.

Nadmiar elementów burzy przestrzeń, okazuje się zbędny, wręcz unieszczęśliwia. W związku z tym dziś postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym podpowiemy, jak zaaranżować salon przy okazji uwzględniając minimalistyczny, pełen klasy i kunsztu smak!

Zanim zaczniesz urządzać na nowo…

Wiele osób rozpoczyna urządzanie salonu w stylu minimalistycznym od zakupu nowych elementów, wpisujących się w motyw przewodni. To błąd! Zanim rozpoczniesz wirtualne i rzeczywiste przeszukiwanie półek sklepowych, wpisując w wyszukiwarkę frazę - sklep z meblami, polecamy pozbyć się nadmiaru przedmiotów z salonu. W kuluarach, projektanci wnętrz podpowiadają, aby zrobić tzw. wiosenne porządki, czyli podzielić elementy na te, które odnajdą się w nowej stylizacji oraz na te, które zostaną wyniesione np. do piwnicy lub wystawione na aukcje internetowe. Dzięki temu, po zakończeniu akcji pt. „Porządki w minimalistycznym duchu”, poczujesz się jak w zupełnie nowym miejscu.

Minimalistyczne ujęcie kolorów

Pamiętając o aranżacji salonu w stylu minimalistycznym, pod uwagę należy wziąć również stonowaną paletę kolorów. We wnętrzu więc stawiamy na różne odcienie szarości, bieli i czerni. To właśnie one są ponadczasowym ukłonem w kierunku elegancji, kunsztu i klasyki. Niemniej jednak, projektanci inspirują i podpowiadają, że inne barwy np. w pastelowych, mlecznobiałych odcieniach, również dopasują się do minimalizmu salonu. Warunek jest jeden - nie przesadzać z ich wariacjami. Najczęściej bowiem łączy się trzy odcienie zbliżonego do siebie koloru, dlatego też, jeśli w trendy duszy gra beż, postaw np. na ciepły miód, mleczną czekoladę i delikatną truflę. W przypadku, gdy pragniesz pozostać przy białych lub też szarych ścianach, do wnętrza zaproś kolorowe dodatki, które jednocześnie przełamią monotonię, zwyczajność, wręcz oklepane rozwiązania. W salonie to Ty wyrażasz swoją wyjątkową osobowość. Tu spotykasz się z najbliższymi, rozmawiasz przy kawie z najlepszą przyjaciółką, odpoczywasz przed nowym tygodniem, dlatego też przełam uniwersalność detalem w jednym, mocnym, modnym kolorze. Element ten okaże się nonszalanckim strzałem w aranżacyjną dziesiątkę!

Minimalizm nie tylko w nowoczesnym wnętrzu

Jeśli uważasz, że minimalizm przeznaczony jest jedynie dla nowo wybudowanych apartamentów, czy też domów jednorodzinnych, to wiedz, że jesteś w błędzie! Trend ten z powodzeniem możesz zaprosić do salonu, który pięknie prezentuje się w starej kamienicy. Wysokie sufity, balkonowe okna, białe ściany w szalenie popularnym stylu angielskim - to są prawdziwi zwolennicy filozofii minimalizmu. Pamiętaj, że styl ten bazuje na elementach, które łączą w sobie funkcjonalną ponadczasowość, dlatego też zaproś do wnętrza wygodny narożnik w mocnym indygo, stolik z przeszklonym blatem, designerski fotel, komodę oraz lekko postarzany dywan.

Co więcej, minimalizm w salonie wcale nie potrzebuje dużej przestrzeni. Jeśli więc mieszkasz w bloku, a pokój dzienny odznacza się kompaktowymi rozmiarami, to wiedz, iż ten trend wspaniale odnajdzie się we wnętrzu. Przecież to właśnie minimalistyczna koncepcja aranżacji, idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Żegnamy nadmiar często zbędnych przedmiotów, zagracone ściany i kąty. Serdecznie zapraszamy jedynie niezbędne meble, które w codziennych wyzwaniach okażą się minimalistycznym przepisem na sukces!

Ocena: 5.0

Komentarze