Rolety do domu - jak wybrać te perfekcyjne?

Rolety do domuNie tylko zapewniają prywatność, ale też chronią przed słońcem i mogą być alternatywą dla firanek i zasłon - jak wybrać najlepsze rolety do domu?

Dzisiaj rolety wewnętrzne stanowią jedną z najczęściej wybieranych metod osłony okien w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach. Chętnie wybierane są także do innych obiektów - restauracji, barów, hoteli, biur czy obiektów użyteczności publicznej. Praktyczne i nowoczesne rolety są nie tylko funkcjonalne, ale również mogą stać się atrakcyjną ozdobą wnętrza.

Jakie są główne rodzaje rolet wewnętrznych? Jak wybrać te perfekcyjne do swojego domu? Gdzie można je zamówić?

Na co zwrócić uwagę przy doborze rolet okiennych?

Przy doborze rolet okiennych do domu powinniśmy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników. Wśród nich znajdują się przede wszystkim takie jak:

  • rodzaj rolety, a tym samym jej budowa i obsługa
  • sposób montażu rolety
  • materiał rolety - jego kolor, wzór, przepuszczalność światła

Rolety doskonale nadają się do różnych pomieszczeń - do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, kuchni, a nawet do łazienki. Jakie są główne rodzaje rolet i czym dokładnie różnią się one między sobą?

Główne rodzaje rolet wewnętrznych:

  • mini rolety
  • rolety w kasecie
  • rolety rzymskie
  • rolety dzień - noc
  • rolety - plisy

Powyższe typy rolet różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale również swoim sposobem obsługi oraz działaniem. Wobec tego przed zdecydowaniem się na konkretny typ rolet warto zapoznać się bliżej z jej zaletami oraz wadami.

Mini rolety

To najprostszy i najtańszy typ rolet okiennych, które mają postać wytrzymałego materiału nawiniętego na wałek umieszczony najczęściej na ramie okna - nie wymagają inwazyjnego montażu. Po bokach mogą posiadać stabilizację z przejrzystej linki.

Mini rolety doskonale sprawdzają się do różnych pomieszczeń, ale należy pamiętać, że materiał rolety nie jest wtedy osłonięty. W efekcie może być on bardziej narażony na zabrudzenie.

Rolety w kasecie

Także składają się z materiału nawiniętego na wałek, przy czym wałek jest chroniony specjalną kasetą, która zabezpiecza materiał przed zabrudzeniem. Po bokach mogą posiadać także specjalne prowadnice.

Rolety w kasecie są droższe od mini rolet, ale wyglądają bardziej estetyczne i są trwalsze.

Rolety rzymskie

Stylowe rolety, które mogą pełnić również rolę firanek i zasłon. Składają się z tkaniny, która posiada system usztywnień i linek pozwalających na podnoszenie jej w górę. Do rolet rzymskich stosuje się różne typy tkanin, na przykład bawełniane, lniane, tiulowe czy syntetyczne. Tkaniny te można także prać po rozmontowaniu systemu.

Rolety rzymskie doskonale nadają się do wnętrz, w których liczy się estetyka. Na ogół wymagają montażu do ściany.

Rolety dzień-noc

To rolety, które są obecnie bardzo popularne. Tkanina rolety składa się z naprzemiennych pasów zaciemniających i prześwitujących. Dzięki odpowiedniej regulacji rolety można uzyskać całkowite zaciemnienie pomieszczenia lub też tylko częściowe. Cała roleta może być także podnoszona w górę.

Dodatkową zaletą rolet dzień-noc jest także ich estetyczny wygląd - mogą z powodzeniem zastępować zasłony i firanki.

Rolety - plisy

Rolety takie jak plisy zbudowane są z prowadnic oraz z plisowanego materiału, który składa się w harmonijkę. Cechą charakterystyczną tej rolety jest możliwość zmiany jej pozycji od dołu oraz od góry, co powoduje, że można uzyskać z nią różne stopnie zaciemnienia.

Rolety te doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach na parterze, w których ważne jest uzyskanie prywatności - wówczas można ustawić roletę tylko w dolnej części okna, podczas gdy górna część okna będzie mogła wpuszczać do wnętrza naturalne światło.

Gdzie można zamówić rolety?

Rolety wewnętrzne można zakupić jako gotowe - w określonych wymiarach, ale również można skorzystać z usług firm, które zajmują się ich projektowaniem i produkcją na indywidualne zamówienie klienta.

Rolety na zamówienie są specjalnie dopasowane do wymiarów okna. Klient ma wtedy także możliwość wyboru najbardziej odpowiadających mu materiałów i typu konstrukcji rolety.

Autor - www.lublinrolety.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze