Rodzaje okapów kuchennych. Jaki wybrać?

Okap kuchennyOkap kuchenny to element, który na co dzień pozostaje raczej niezauważony. Kiedy jednak przychodzi do gotowania, pomaga zadbać o odpowiednie warunki. Zasysa on powietrze, filtruje je, pozbywając się zanieczyszczeń, i oddaje z powrotem do pomieszczenia.

Okap kuchenny dba o właściwy poziom wilgoci i usuwanie zapachów. Wszyscy dobrze wiemy, jak intensywnie mogą pachnieć nasze popisy kulinarne. Czasem są to doznania przyjemne, czasem niekoniecznie. Tak czy inaczej, dobrze jest zadbać o jakość powietrza w kuchni, a nic nie sprawdzi się w tym przypadku tak dobrze, jak okap. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego produktu - na który najlepiej się zdecydować?

Główne parametry okapu kuchennego

Najistotniejszym kryterium oceny okapu kuchennego jest jego wydajność. Określą się ją w metrach sześciennych na godzinę. Parametr ten powinien wynosić sześć razy tyle, ile objętości ma nasza kuchnia. Okapy kuchenne działają albo w trybie pochłaniacza, albo wyciągu. W tym pierwszym przypadku powietrze jest filtrowane i pozostaje w obiegu zamkniętym. W tym drugim okap wyprowadza je na zewnątrz - warunkiem koniecznym jest więc podłączenie go do przewodu kominowego. Które rozwiązanie jest lepsze?

Pochłaniacz na pewno jest łatwiejszy w montażu. Wyciąg natomiast nie zwraca nieświeżego powietrza z powrotem do kuchni. Jeśli więc masz taką możliwość - wybierz właśnie model z wyciągiem. Jeżeli natomiast szukasz rozwiązania tymczasowego - zdecyduj się na tani okap kuchenny z pochłaniaczem. Pamiętaj też, że najczęściej produkt łączy w sobie obie te funkcje i możesz zamontować go w dowolnym wariancie.

Rodzaje okapów kuchennych

Wśród dostępnych na rynku okapów kuchennych możemy wyróżnić 4 rodzaje produktów:

  • Kuchenne okapy podszafkowe - ich kompaktowość rekompensuje dość słabą wydajność. Montuje się je do szafek, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca.
  • Kuchenne okapy kominowe - modele o prostych, geometrycznych kształtach. Są montowane bezpośrednio do ściany i odprowadzają powietrze do szybu wentylacyjnego. Zawdzięczają temu wysoki poziom wydajności.
  • Kuchenne okapy teleskopowe - odmiana okapów podszafkowych. Mocowane są pod szafkami wiszącymi i uruchamiane poprzez ich wysunięcie. Mają również wbudowane oświetlenie, które włącza się w taki sam sposób.
  • Kuchenne okapy wyspowe - to najbardziej zaawansowana grupa okapów. Cechują się one sporymi rozmiarami, ale również dużą wydajnością. Montuje się je w dowolnym miejscu, zazwyczaj na środku pomieszczenia - np. nad wyspą.

Duży wybór tanich okapów kuchennych różnego rodzaju znajdziesz w ofercie sklepu Merkury Market.

Ocena: 5.0

Komentarze