Regał na książki - jak go sprzątać?

Regał z książkamiRegał na książki to mebel, na którym osadzają się ogromne ilości kurzu. Kurzy się regał, kurzą się książki, a w efekcie kurzy się całe pomieszczenie. Nieważne, czy twoja biblioteczka liczy sobie kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, czy kilkaset pozycji - dbać o nią trzeba regularnie w każdym przypadku. Inaczej można utonąć w kurzu.

Regularne sprzątanie

Regularność to podstawowy sposób na porządek w domowej biblioteczce. Niezależnie od tego, czy często zdejmujesz kolejne egzemplarze z półki i dokładasz na nią kolejne pozycje, czy pojedyncze woluminy pełnią funkcję dekoracyjną, odkurzanie regału mu się odbywać systematycznie i nie tylko od święta. Półkę z książkami warto odkurzyć przynajmniej raz na miesiąc, jeśli masz ich naprawdę sporo i sprzątanie tego mebla to poważne wyzwanie. Jeśli książek na półce jest niewiele, warto pokusić się o dokładne sprzątanie raz na dwa tygodnie. Dokładne w tym przypadku oznacza zdecydowanie więcej niż proste przetarcie kurzu ściereczką lub miotełką.

Jak sprzątać regały na książki?

Oszklone regały na książki to jakiś sposób na zmniejszenie ilości kurzu, natomiast zasada sprzątania jest w przypadku tradycyjnych i szklanych półek taka sama. Z pojedynczej półki należy zdjąć wszystkie książki, przetrzeć ją ściereczką do kurzu, a na niektóre typy drewna zastosować można jeszcze środek spowalniający osadzanie się kurzu. Warto odkurzyć również ścianę, do której dostawiony jest regał, szczególnie jeśli nie ma on zabudowanego tyłu. Zanim jednak na półkę ponownie zawędrują książki, należy wykonać jeszcze jedną czynność. Każdą książkę także należy odkurzyć.

Jak odkurzać książki?

Książkę należy skierować kartkami w dół i energicznie przekartkować. Dzięki temu można usunąć zalegający w ich wnętrzu kurz (tak, on tam naprawdę jest). Następnie należy przetrzeć grzbiety książek i ich okładki. Do tego można wykorzystać ściereczkę do kurzu, suchą szmatkę, miotełkę lub pióropusz do kurzu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w ten sposób kurz jedynie zostanie podbity w powietrze i nadal powoli będzie unosił się w pomieszczeniu. Grzbiety książek lepiej więc oczyścić z pomocą specjalnej końcówki do odkurzacza o miękkim i delikatnym włosiu. Sprawi ona, że książki będą czyste, a w pokoju znacznie zmniejszy się poziom zanieczyszczenia. Specjalne końcówki do odkurzacza to równie dobre narzędzie do odkurzania samych regałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu kurz natychmiast jest pochłaniany do środka urządzenia, a nie jedynie ściągany z mebli po to, aby znaleźć się na podłodze. Warto pamiętać, że taki podbity do góry kurz, opada bardzo powoli i ponownie osadza się na odkurzonych niedawno meblach. Cennym rozwiązaniem w tym przypadku jest moduł ręczny pojawiający się w części odkurzaczy bezprzewodowych. Dzięki niemu można wyjątkowo szybko i sprawnie odkurzyć regały, ściany, a także same książki. Po odkurzaniu warto natomiast sięgnąć po elektrostatyczne ściereczki do kurzu i przetrzeć nimi meble, aby usunąć ewentualnie pozostałe na regale drobne zanieczyszczenia.

Komentarze