Recykling vs. Upcykling

Przetworzone materiałyPuste plastikowe butelki po wodzie i napojach, torebki po herbacie, stare buty - co zrobić, żeby dać tym przedmiotom "drugie życie"?

Zamiast machinalnie i bezmyślnie wyrzucać do kosza, można ponownie wykorzystać je w domowym ogródku. Jeśli nie jesteśmy aż takimi szczęściarzami i nie mamy domu rodzinnego z ogródkiem, nic straconego. Wiele z nas ma pewnie ogródek działkowy za miastem albo chociażby mały ogródek na balkonie.

Istnieje fachowa nazwa na nadawanie zużytym przedmiotom drugiego życia - to upcykling. Chodzi przede wszystkim o zwiększanie funkcjonalności i estetyki przedmiotów. Upcykling nazywa się recyklingiem 2.0. Czym różni się recyklingiem od upcyklingu. W tym pierwszym działania mają charakter na skalę przemysłową. W drugim zaś liczy się aspekt psychologiczny i estetyczny. Co ciekawe, upcykling jest bardzo powszechny w krajach trzeciego świata, gdzie odpady wykorzystuje się do szycia butów czy produkcji zabawek.

Odpady z gospodarstwa domowego, resztki warzyw i owoców, suche liście, nadają się jako materiał do kompostu, a kompostować można na pryzmie albo przy użyciu kompostownika. Zaletą kompostowników jest większa niż w przypadku pryzmy estetyka, utrzymanie kompostu w formie uporządkowanej oraz zabezpieczenie przed wiatrem i słońcem.

Przetworzone materiały

JAK WYKORZYSTAĆ ZUŻYTE OPONY I WOZY DRABINIASTE?

Nieraz zastanawialiśmy się, co zrobić ze zużytymi oponami. Czasem zdarzało się, że trzymaliśmy je w garażu albo upychaliśmy w podwórkowej komórce. Jest wiele sposobów żeby to zmienić i w twórczy sposób wykorzystać opony.

  1. Jeśli na tarasie brakuje nam stolika, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oponę pomalować farbą i położyć na niej kawałek szkła. Taka dekoracja z pewnością sprawi pozytywne wrażenie na naszych gościach.
  2. Meble ogrodowe możne zbudować nie tylko z palet, ale także z opon!
  3. Pomalowana opona może być doniczką, w której pięknie będą prezentowały się zwisające kwiaty ogrodowe, np. petunie.
  4. Oczko wodne - odrobinę nietypowe użycie. Najlepsza będzie opona od traktora.

Rozdrobniona guma jest bardzo często wykorzystywana przy budowaniu nawierzchni placów zabaw i boisk sportowych. Służą one jako podłoże zabezpieczające dzieci przed upadkiem. Jeszcze inny pomysł to urządzenie z opony minipiaskownicy. Wystarczy ją pomalować i wsypać odpowiednio dużo piasku. Z opon można zbudować drabinkę albo ściankę wspinaczkową, przy których dobrą zabawę będą miały dzieci. Z opon można robić hamaki i huśtawki. A niecodziennym pomysłem zdaje się być użycie opony jako stojaka na ogrodowe narzędzia.

Jak widać sposobów na twórcze wykorzystanie opon jest bez liku.

Przetworzone materiały

Na pomoc... ptakom

W bardzo łatwy sposób możemy z plastikowej butelki uczynić karmnik dla ptaków. Wystarczy wyciąć w butelce otwór i wsypać do środka pokarm. Butelki można też wykorzystać jako doniczki do rozsad.

STARE MEBLE W OGRODZIE

Coraz bardziej popularne staje się używanie starych mebli, znalezionych na strychu albo zniszczonych. Kredensy, komody, szuflady, ławy, krzesła można odnowić i wykorzystać jako element dekoracyjny w ogrodzie. Możemy umieścić je na tarasie albo w altanie. Własnoręcznie zaś zbudować możemy meble z palet albo siedziska ze skrzyń ogrodowych. Nie pozbywajmy się też starych okien, ponieważ mogą posłużyć do budowy szklarni.

Ważne jest pochodzenie używanych substancji. Powinniśmy wiedzieć, skąd pochodzi drewno czy palety używanego do zrobienia mebli, bo w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że mogą zawierać w sobie szkodliwe substancje.

Przetworzone materiały

NARZĘDZIA I SPRZĘT GOSPODARCZY

W niejednej stodole czy komórce znajdzie się wóz drabiniasty. Można go stamtąd wyciągnąć i wykorzystać jako kwietnik. Ci, którzy nie są w posiadaniu tego przedmiotu, są gotowi specjalnie go zamówić.

Jakie jeszcze, pozornie stare i nadające się tylko do wyrzucenia sprzęty, da się wykorzystać w ogrodzie? Ciągle modne są stare beczki, wózki z drewna, zużyte taczki i stare rowery. Te ostatnie wręcz robią furorę. Pomalowane w fantazyjny sposób cieszą oczy. Na ramie albo bagażniku umieszcza się doniczkę z kwiatami. Panuje także moda na popękane naczynia, które mogą posłużyć jako osłonki do prostych doniczek z kwiatami. W roli doniczek świetnie sprawdzą się również stare czajniki czy filiżanki. Skrzynia, koła od roweru czy wiadra to kolejne przedmioty, które zamiast wylądować na śmietniku mogą stać się pięknym elementem dekoracji naszego ogrodu.

Czasem pomysły z wykorzystaniem zużytych przedmiotów bywają naprawdę niebanalne, jak np. zasadzenie kwiatów w…starym zlewozmywaku, instrumencie albo samochodzie.

OGRODOWE NAWIERZCHNIE

Recykling w ogrodzie znajdzie zastosowanie w ogródkowych nawierzchniach. Nadszedł zmierzch betonowych wylewek, a ich miejsce zastąpiły posadzki z kamyków albo drewna. Ogrodowe posadzki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej otrzymanych z recyklingu. Coraz częściej alejki w ogrodzie wysypywane są żwirem. Takie rozwiązanie ma kilka zalet - żwir jest tani i efektywny, a pod nim mogą swobodnie rozwijać się rośliny.

Każda nawierzchnia ingeruje w środowisko. Ruch, który się po niej odbywa, przyczynia się do erozji gleby, dlatego warto wybierać takie materiały, które zminimalizują szkody. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby deszczówka mogła swobodnie odpływać z nawierzchni do gruntu.

Drewniane wióry jako jedna z nawierzchni

Wióry pozyskiwane jako odpady z tartaków cieszą się dużą popularnością. Idealnie sprawdzają się w roli nawierzchni, ponieważ chłoną wodę i zakwaszają podłoże. Nie są również trudne w pielęgnacji. Wystarczy, że raz albo dwa razy w roku dosypiemy wiórów. Doskonałą nawierzchnią może być sam trawnik. Oczywiście odpowiednio wypielęgnowany i zadbany.

Przetworzone materiały

Podpórki dla roślin

Materiały z recyklingu sprawdzą się dobrze w roli podpórek dla roślin. Dla niektórych roślin doniczkowych to niezbędny element, aby móc zaprezentować się w pełnej krasie. Świetnie nadadzą się tutaj pręty, gałęzie, patyki.

OGRODOWA MOZAIKA

Przetworzone materiały

Początkowo była traktowana jako tani surowiec do tworzenia podłóg. Z czasem zaczęto dostrzegać jej walory artystyczne i wykorzystywano w ogrodach. Oprócz tradycyjnych, ceramicznych mozaik, popularne stają się recyklingowe. Składają się one z muszli, potłuczonych donic czy zakrętek od plastikowych butelek. Płytkami czy kafelkami, które zostały nam po remoncie kuchni czy łazienki możemy przyozdobić stolik na tarasie albo ławeczkę w ogrodzie.

STAN MATERIAŁÓW I MILE WIDZIANY UMIAR

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić i wykorzystywać te elementy i materiały, które są w miarę dobrym stanie. Spróchniałe deski i porwane kartony raczej nie stworzą pięknego mebla czy wazonu. Kolejnym ważnym elementem jest - jak w wielu dziedzinach życia - umiar. Nie przesadźmy z krzykliwą kolorystyką czy ilością elementów w jakiejś kompozycji, bo zamiast cieszyć oko, będzie wzbudzać niesmak.

Tak czy inaczej, odnawianie, malowanie, budowanie i tworzenie "nowego" ze "starego" jest zajęciem twórczym i bardzo pożytecznym dla środowiska.

Artykuł przygotował internetowy sklep z meblami Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych, pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

Ocena: 5.0

Komentarze

Patrycja
Świetne porady, na pewno z nich skorzystam. Cieszę się że właśnie tutaj trafiłam :)
Zuza
Mega motywacja do dbania o środowisko! Fajnie ze pojawiają się takie teksty!
Iga
Jak to mówią: Palety dobre na wszytko :D
Grześkowiak
Pierwszy raz słyszę o wiórach na nawierzchnię. Bardzo ciekawy pomysł! W mojej miejscowości są trzy tartaki, więc jest ich powiedzmy pod dostatkiem. Na pewno wykorzystam to w moim ogrodzie i opowiem sąsiadom :-) Swoją drogą fajny artykuł, przyjemnie się czyta!!!