Projekt domu drewnianego - 3 metody budowy

Dom drewniany z baliChociaż w naszym kraju najbardziej popularna jest technologia tradycyjna, czyli murowana, to jednak do dyspozycji mamy również projekty domów w technologii drewnianej. W tym przypadku stosuje się 3 główne metody budowy.

Wzniesienie domu z drewna pozwala na przyspieszenie procesu budowy oraz obniżenie jego kosztów. Wbrew pozorom, domy drewniane nie są też zimne - odpowiedni projekt domu z ociepleniem pozwala komfortowe mieszkanie nawet w ciągu mroźnej zimy.

Gotowe projekty domów drewnianych możemy obecnie zakupić bez wychodzenia z domu – znajdziemy je w licznych serwisach on-line, a dokumenty po zamówieniu możemy mieć u siebie już w ciągu paru dni. Gdy chcemy zamówić taki gotowy projekt domu drewnianego, warto również zwrócić uwagę na technologię jego budowy. Tutaj mamy 3 główne rozwiązania.

Dom drewniany

1. Szkielet drewniany składany na placu budowy

To podstawowy sposób na budowę domu drewnianego, a mianowicie jego konstrukcję przygotowuje się bezpośrednio na placu budowy. Szkielet jest wtedy wznoszony element po elemencie, a następnie wykańczany.

Taka metoda budowy domu drewnianego zajmuje nieco więcej czasu, ale nie jest ograniczona aurą jak w przypadku technologii murowanej. Wymaga jednak zatrudnienia wykwalifikowanych osób do wykonania domu - tutaj liczy się wiedza i doświadczenie, ponieważ w przeciwnym przypadku konstrukcja może być wadliwa.

2. Prefabrykowany szkielet drewniany

W porównaniu do powyżej opcji mamy do czynienia ze szkieletem drewnianym, ale wykonanym fabryce. Poszczególne elementy następnie składa się na budowie. To duży plus, ponieważ nie trzeba konstrukcji przygotowywać na placu budowy – wystarczy, że będzie ona dostarczona na miejsce i tam zmontowana przez fachowców.

Prefabrykowany szkielet drewniany znacząco przyspiesza czas realizacji domu oraz zmniejsza też ryzyko jego wad.

3. Dom z bala drewnianego

Trzecia propozycja to domy z bala drewnianego - wówczas ściany układane są z bali i półbali, które mogą być dodatkowo ocieplone. Dzięki takiemu dodatkowemu dociepleniu możliwe jest zmniejszenie ryzyka szybkiego wyziębienia się konstrukcji domu.

Domy wykonane z bala drewnianego wyglądają naprawdę efektownie - mają wiejski, rustykalny klimat, ponieważ eksponują wtedy urodę drewna. Budynek wykonuje się z odpowiednio przyciętych bali, natomiast dach najczęściej kryty jest dachówką.

Zatem wtedy, gdy chcemy kupić projekt domu drewnianego, mamy do dyspozycji trzy rozwiązania. Gdy liczy się czas, warto wybrać elementy prefabrykowane. Gdy liczy się estetyka, bal drewniany. Konstrukcja drewniana wnoszona na miejscu jest z kolei najtańsza w systemie gospodarczym.

Zestawienie gotowych projekty drewnianych domów: Pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html - ponad 700 gotowych propozycji.

Komentarze