Plastikowe, drewniane, metalowe, technorattanowe - jakie wybrać meble do ogrodu?

Meble ogrodoweMeble do ogrodu sprawiają, że korzystanie z zielonych przestrzeni staje się znacznie przyjemniejsze. Na rynku znajdujemy mnogość konstrukcji ogrodowych - meble z różnych materiałów, w wielu rozmiarach, kształtach, kolorach. Klasyczne, rustykalne, jak i te nowoczesne, a nawet ekskluzywne. W dużej mierze zastosowany materiał determinuje ich jakość, właściwości i możliwości użytkowania. Poznajmy produkty plastikowe, drewniane, metalowe i technorattanowe.

Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych

Lekkość. To pierwsza cecha, która przychodzi na myśl, gdy mówimy o meblach ogrodowych z tworzyw, głównie plastikowych. Ten atut sprawia, że są chętnie wybierane. Do tego charakteryzuje je niska cena, stąd można pozwolić sobie na skompletowanie całego "zestawu wypoczynkowego". Mogą posłużyć nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie.

Poza wersją w standardowych rozmiarach, znajdujemy również te mini, wielkości odpowiedniej dla dzieci. W ten sposób można stworzyć ogrodową, komfortową aranżację, z której skorzysta każdy członek rodziny. Jeszcze jednym plusem plastikowych produktów jest to, że przybierają najbardziej fantazyjne kształty, a do tego kolory. Można wręcz przebierać pośród mebli klasycznych, zwykłych, które mają być głównie funkcjonalne, a niekoniecznie zależy nam na tym, by wyróżniały się w jakikolwiek sposób, albo postawić na inspirujące i niecodzienne kształty. Szeroka paleta kolorystyczna sprawia, że wpisują się w dowolną aranżację ogrodu czy balkonu.

Niestety są podatne na uszkodzenia, głównie połamania. Nietrudno o zabrudzenia, które mogą być trudne do usunięcia. Do tego trzeba się liczyć z kolorem, który odbarwia się pod wpływem działania promieni słonecznych. Jeśli mają posłużyć przez długi czas, trzeba wybierać te wysokiej jakości, najlepiej u producentów, a do tego zadbać o ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych.

Uwielbiane drewno w każdym wydaniu

Drewniane meble ogrodowe chyba nigdy nie wyjdą z mody. To poczucie posiadania produktu z materiału, jaki jest w stanie przetrwać z pokolenia na pokolenie. Drewnu nie da się odmówić wyjątkowego charakteru, na jaki wpływa głównie jego indywidualny rysunek, przyjazna barwa i fascynujące usłojenie.

Drewniane meble do ogrodu są bardzo estetyczne, mogą być rzeźbione, by podkreślać aranżację zielonej przestrzeni. Droższe od tych wykonanych z tworzyw sztucznych, ale trwalsze. Bije od nich ciepło, które jest w stanie zbudować nastrój w ogrodzie, a to sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu.

Odpowiednio zaimpregnowane, regularnie konserwowane, oferują wytrzymałość na długi czas użytkowania. Drewno nie ma szans obronić się przed działaniem wilgoci i rozmaitych warunków atmosferycznych. Poza tym takie meble bywają dość ciężkie, stąd szuka się dla nich stałego miejsca ustawienia. Poza letnim sezonem warto zadbać o zabezpieczenie przed mrozem, opadami atmosferycznymi, by kolejnego roku nie uraczyły użytkowników znacznie gorszym wyglądem i zniszczeniami, niemożliwymi do wyeliminowania.

Metalowe meble ogrodowe

Meble ogrodowe bazujące na aluminium to alternatywa dla tych, którzy liczą na połączenie jakości, trwałości, ale i lekkości. Aluminiowe meble idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie muszą być często przestawiane. Poza tym nie zajmują zbyt wiele miejsca, a ich formy mogą być bardzo ciekawe. Metal kojarzy się z surowym i chłodnym wydaniem. Czy zatem pasuje do przyjaznych i klimatycznych ogrodów? Zdecydowanie tak, bo równoważy zielone przestrzenie, które są niekiedy przesycone nadmiarem kolorów, gatunków roślin i różnorakich elementów ogrodowych. Poza tym na rynku można znaleźć meble ogrodowe, które bazują na konstrukcji aluminiowej, ale ich siedziska i oparcia są drewniane. To ponadczasowe połączenie, świetnie się prezentujące, a przy tym bardzo trwałe.

Nowoczesny technorattan

Ostatnia opcja to wybór mebli ogrodowych, które wizualnie wyglądają niemalże identycznie, jak i rattanowe odpowiedniki, ale są wykonane z technorattanu. Materiał wytwarzany syntetycznie wzmocniony przez zastosowanie również syntetycznie uzyskanej żywicy, w meblach ogrodowych sprawdza się bardzo dobrze. Głównie rozchodzi się o nadawanie trwałości i odporności na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych.

Mimo syntetycznego tworu, takie produkty są wygodne, estetyczne, a dostępność w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, sprzyja tworzeniu wymarzonych aranżacji ogrodowych. Nie zapomina się także o łatwej pielęgnacji, bo technorattan nie poddaje się działaniu nawet tłustych plam czy tych pochodzących z barwiących napojów.

Tak naprawdę meble ogrodowe z każdego, z opisanych materiałów, są w stanie zadowolić użytkowników. Jeśli zostaną dobrane zgodnie z najczęstszymi warunkami, w jakich będą wykorzystywane, poza sezonem zadba się o ich zabezpieczenie, będzie można cieszyć się i wygodą, i estetyką każdego roku.

Więcej informacji o meblach ogrodowych można znaleźć na stronie https://bazkar.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze