Parapet i jego rola w wystroju wnętrz

ParapetRzadko myślimy o parapecie jako o elemencie wystroju wnętrza. Tymczasem odpowiednio dobrany staje się stylowym detalem, wieńczącym aranżację. Parapet montuje się już na etapie tynkowania, a zatem jego wybór musi być rozważny, przemyślany i dostosowany do charakteru wnętrza.

Parapet i jego funkcje w pomieszczeniu

Ta niewielka powierzchnia pod oknem, na którą z reguły mało kto zwraca uwagę, ma jednak znaczenie. Po pierwsze pełni funkcje praktyczne, powodując lepsze rozchodzenie się ciepłego powietrza znad grzejnika po pokoju. Stanowi również ochronę przed zalaniem ściany, w razie gdyby do środka wdarł się deszcz.

Jeśli się zastanowić, parapet pełni także funkcje dekoracyjne, bowiem to na jego powierzchni stawiamy doniczki z kwiatami oraz eksponujemy wszelkiego rodzaju dekoracje.

Harmonia pomiędzy wystrojem wnętrza a oprawą okna

Wygląd parapetu powinien korespondować z wystrojem wnętrza, jak również pasować do ramy okna. Wydaje się, że trudno to osiągnąć, ale przecież zazwyczaj podokiennik to dyskretny detal, harmonizujący z resztą pomieszczenia.

Najczęściej spotykany jest parapet w kolorze białym, gdyż jest najbardziej uniwersalny. Pasuje do jasnych, nowoczesnych wnętrz, sprawdza się również w bardziej tradycyjnej stylistyce. Jeżeli jednak okno jest w innym kolorze, niż biały, to podokiennik powinien być dopasowany do jego ramy. Mile widziane jest wówczas, aby podłoga lub meble pasowały kolorystycznie do oprawy okna. We wnętrzach urządzonych zgodnie z konwencją minimalistyczną, parapet może być nieco bardziej wyrazisty, np. jako akcent kontrastujący z nieskazitelną bielą ścian. Niemniej jednak zawsze musi być w subtelnym, najlepiej jasnym kolorze, aby w żadnym wypadku nie zdominował wnętrza. Jeżeli jest wykonany z marmuru, również powinien być to delikatny, jasny wzór.

Do kuchni lub łazienki rekomendowane są parapety odporne na wilgoć. Mogą być wyłożone płytkami. W ten sposób są nie tylko praktyczne, ale również harmonizują z charakterem wnętrza.
Podokiennik w kuchni zaś najczęściej jest zespolony z blatem.

Parapet jako element dekoracji

W większości domów i mieszkań przestrzeń pod oknem stanowi doskonałe miejsce do hodowania roślinności. Stały dostęp światła rzeczywiście zapewnia kwiatom idealne warunki do wzrostu. Łatwo jednak popaść w przesadę, jednocześnie ograniczając dopływ światła do reszty pomieszczenia. W większości wnętrz wystarczy jedna lub dwie doniczki ze średniej wielkości rośliną.

Poza prezentowaniem dokonań ogrodniczych, miejsce na parapecie służy z reguły do wyeksponowania różnego rodzaju dekoracji. Postawić na nim można elementy wystroju, które decydują o charakterze wnętrza, np. świece, latarenki, niewielkie drewniane rzeźby. Parapet może również posłużyć jako biblioteczka, wystarczy ustawić na nim kilka książek z ładnymi grzbietami. W klimatycznym i przytulnym wnętrzu można często spotkać ramki ze zdjęciami postawione pod oknem, a także świece czy kominki zapachowe. Styl skandynawski reprezentują natomiast ozdoby w bieli, np. latarenki, świece, proste, ceramiczne figurki. Ważne, aby elementy dekoracyjne oraz cała oprawa okna korespondowały z resztą pomieszczenia.

Najwyższa pora docenić rolę parapetu i jego funkcje dekoracyjne we wnętrzach. Jeżeli jest odpowiednio dobrany i zagospodarowany dodaje bowiem pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru i podkreśla styl wnętrza. Choć często dyskretny i ukryty za firanką, to pełni ważną rolę w aranżacji mieszkania.

Autor - www.grako.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze