Panele ścienne 3D - wzory, zalety i wady

Panele ścienne 3DPanele ścienne 3D - wszystko co musisz wiedzieć

Chcesz odmienić wygląd swojego salonu, sypialni lub innego pomieszczenia w domu, gdzie spędzasz wyjątkowo dużo czasu, a wydaje Ci się nudny i nijaki. Spośród wielu opcji do wyboru niewątpliwym hitem na rynku dekoracyjnym są tzw. panele ścienne 3D.

Za ich sprawą jesteśmy w stanie nadać naszym ścianom całkiem ciekawy wygląd oparty na zjawisku trójwymiarowości. Panele 3D to w pełni przyjazne dla środowiska dekoracje ścian, a dzięki swojej lekkości łatwe w montażu.

Zmiana wystroju nigdy nie była tak łatwa, a zarazem efektowna.

Niebanalny pomysł

Zbudowane z płyty GK z dodatkiem włókien szklanych lub powstała w wyniku sprasowania kokosowo-palmowego naturalnego surowca - to właśnie te materiały tworzą podstawę budulca paneli 3D. Grubość ich oscyluje w bliskim sąsiedztwie 1,5 cm, a odmienny dekoracyjny charakter polega na ich fakturze, którą stanowią przeróżne wypukłe motywy ozdobne (geometryczne, oparte na kształcie fali, a nawet takie, które wyglądają jak złożone puzzle). Zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej deseń paneli można łatwo połączyć, czego wynikiem końcowym jest otrzymanie jednolitej i spójnej powierzchni dekoracyjnej.

Panele jakie możemy zakupić mogą być kwadratowe (o boku 30 lub 50 cm) lub prostokątne, osiągające nawet wymiary 122x244 cm. Kładzie się je najczęściej na ściany, sufity; można przykleić je także na drewno, płyty MDF oraz popularne powierzchnie wykonane z połączenia kartonu i gipsu. Po zamontowaniu, panele 3D dają się w łatwy sposób pomalować na każdy dostępny kolor. Jasne odcienie zagwarantują w tym przypadku efekt lekkości i delikatny charakter dekoracji, choć nikt nie zabrania nam by użyć np. farb strukturalnych.

Zalety i wady

Do plusów tego rozwiązania dekoracyjnego niewątpliwie możemy zaliczyć to, że panele ścienne 3D są bardzo lekkie, posiadają dużą wytrzymałość i z sukcesem opierają się wszelkim zniekształceniom mechanicznym. Przepuszczają także powietrze, co wyklucza powstanie na naszej ścianie efektu szklarniowego i zapewnia ich powierzchni możliwość "oddychania". Także łatwość z jaką jesteśmy wstanie je położyć (i szybkość - w krótkim czasie pokryjemy dużą powierzchnię) można zapisać tutaj na duży plus. Poza tym są ekologiczne i niepalne więc czego chcieć więcej?

Jeśli chodzi o wady, jest ich zdecydowanie mniej. Właściwie by w pełni cieszyć się z paneli 3D wystarczy pamiętać, iż nie powinno się ich montować w pomieszczeniach o dużej wilgotności np. łazience, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo do rozwoju pod ich powierzchnią grzybów i pleśni. Drugim mankamentem tego rozwiązania jest wymóg by powierzchnia, na którą owe panele są przeznaczone była jak najbardziej równa.

Wzory

Umiejętnie dobrany wzór paneli 3D to idealny środek do podkreślenia charakteru wnętrza w naszym domu. Deseń symetryczny lub nie pozwoli na niebanalne zindywidualizowanie konkretnego pomieszczenia np. poprzez nadanie jego ścianie/ścianom faktury cegieł czy kamienia. Dobrze dobrany wzór jedynie podkreśli wyjątkowość przestrzeni w jakiej się znajdzie.

Czy warto?

Nie jest ważne czy chcesz ozdobić jedynie fragment ściany czy całą jej powierzchnię. Łatwy ułożenie oraz możliwość nieograniczonej kombinacji pozwolą na idealne dopasowanie do gustu każdego człowieka i jego ulubionego wnętrza. Warto poważnie zastanowić się nad tym rozwiązaniem – dysponując relatywnie niewielka ilością czasu i odrobina chęci możemy osiągnąć (w bardzo nieskomplikowany sposób) bardzo estetyczny efekt wizualny.

Źródło: efekciarnia.pl

Komentarze