Panele podłogowe - jak dobrać je do mieszkania?

Panele podłogowePrzed rozpoczęciem prac związanych z wykończeniem domu lub mieszkania trzeba podjąć decyzję o wyborze pokrycia podłogi. Ze względu na niski koszt połączony z szybkim przygotowaniem oraz efektownym wyglądem, wiele osób stawia na panele podłogowe. Są one sztandarowym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Przed zakupem takich paneli trzeba przeanalizować ich podstawowe parametry.

Odcień paneli

Odcień paneli to pierwszy z ich parametrów, który brany jest pod uwagę przy zakupie. Możliwości w tym zakresie są bardzo duże i stanowią zwykle przedmiot długich dywagacji. Panele podłogowe jaśniejsze (w kolorach bieli, beżu i jasnego brązu) są uniwersalne.

Można je łączyć zarówno z ciemną, jak i jasną ścianą oraz z meblami o różnorodnej kolorystyce. Ich atutem jest to, że powiększają pomieszczenie, w którym są zastosowane, pod względem optycznym, z kolei panele o średniociemnym i ciemnym kolorze doskonale komponują się z wszelkiego rodzaju dekoracjami wykonanymi ze szkła, z kamienia i z metalu. Z powodzeniem stosuje się je w pomieszczeniach o charakterze reprezentacyjnym, w których przyjmuje się gości.

Klasa ścieralności

Wśród ważnych parametrów paneli podłogowych można znaleźć informację o klasie ścieralności. W tym zakresie spotyka się zasadniczo cztery odmian paneli: A3,A4,A5 oraz A6.

Panele o oznaczeniu A3 są najtańsze, ale jednocześnie przeznaczone do pomieszczeń, które nie są intensywnie użytkowane. Z powodzeniem sprawdzą się one zatem m.in. w sypialni, gdzie nie dojdzie do ich szybkiego porysowania lub wytarcia.

Panele A4 można już z kolei stosować w salonie i w pokoju dziecięcym oraz w kuchni. Są one trwalsze od tych z oznaczeniem A3 dzięki zastosowaniu w nich bardziej odpornych na zniszczenie materiałów.

Panele o oznaczeniu A5 i A6 sprawdzą się natomiast we wszystkich pomieszczeniach ze względu na to, że zachowują swój naturalny wygląd przez wiele lat.

Można je z więc montować w przedpokoju i korytarzu, w pomieszczeniach technicznych, a także tych, które służą za miejsce na przyrządy do ćwiczeń, bez ryzyka, że dojdzie do ich szybkiego zniszczenia. Jest to rozwiązanie na lata preferowane przez osoby, które nie lubią przeprowadzać zbyt częstych remontów.

Grubość paneli

Jeśli chodzi o grubość, można spotkać się z panelami z przedziału od 6 do 12 milimetrów. Decyduje ona o tym, jak bardzo takie panele będą odporne na różnego rodzaju odkształcenia. Im grubszy panel, tym mniejsze ryzyko jego uszkodzenia, ale jednocześnie - większa cena. W pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej stosuje się panele o grubości 8 mm.

Rodzaj krawędzi

Panele podłogowe mogą posiadać zasadnicze dwie odmiany krawędzi - bez fazy i z fazą. Te z fazą charakteryzują się załamanymi krawędziami, których podstawowym zadaniem jest podkreślenie kształtu paneli oraz zamaskowanie wszelkiego rodzaju uszkodzeń, które powstają w toku ich użytkowania.

Można także zdecydować się na zakup paneli bez fazy, które po ułożeniu w danym pomieszczeniu wyglądają jednolicie, sprawiając, że podłoga wygląda tak, jakby była zbudowana z jednego elementu.

Autor: www.obi.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze