Oświetlenie nie tylko przedpokoju, ale i lustra

Oświetlenie przedpokojuPrzedpokój, zazwyczaj długi i wąski, wymaga odpowiedniego oświetlenia, by komfortowo z niego korzystać. Mamy mnóstwo sposobów na doświetlenie tej specyficznej przestrzeni, ale nie możemy zapominać o pewnych newralgicznych punktach. Jednym z nich jest lustro. Często goszczące w przedpokoju, bo pozwalające sprawdzić swój wygląd tuż przed wyjściem z domu. Jak poradzić sobie z oświetlaniem tej specyficznej i charakterystycznej części mieszkania, domu?

Brak światła naturalnego nie musi być przeszkodą

Najczęściej w przedpokojach nie ma możliwości dostępu do światła naturalnego, trzeba zatem radzić sobie przy pomocy lamp, jakie oferują światło sztuczne. Czy to niekorzyść? Z jednej strony minus, którego nie sposób pominąć, bo przecież najlepiej widzimy i czujemy się w towarzystwie światła naturalnego. Z drugiej zaś strony, to właśnie zastosowane lampy dają szansę na poprawianie proporcji wnętrz, które z natury nie są właściwe.

Jak zawsze przy wyborze oświetlenia, trzeba pamiętać o tym, by było komfortowo i estetycznie. W końcu przedpokój jest wizytówką. Widziany od razu po wejściu do domu, ma zachęcać, a nie sprawiać wrażenie, że ktoś nie miał kompletnie pomysłu na aranżację. Światło w tym wypadku daje również szansę na ukrycie defektów, a wyeksponowanie na przykład ozdobnej szafki na buty czy dekoracyjnego wieszaka na kurtki. Odpowiednie do tego celu lampy można znaleźć stacjonarnie, ale warto również poszukać w Internecie. Sklep z nowoczesnym oświetleniem Lampy.it, jest w stanie zaspokoić potrzeby miłośników nie tylko współczesnych aranżacji.

Światło tuż nad lustrem

Nieco inaczej będziemy dokonywać wyboru lamp, gdy w przedpokoju zagości lustro. Najpierw trzeba przyjrzeć się jego kształtowi oraz rozmiarowi. Długie lustro sięgające podłogi, masywne, o grubej tafli szkła, a do tego oprawione w potężną ramę, potrzebuje dodatku subtelności. Ten są w stanie zaoferować niewielkie punkty świetlne. Mogą mieć formę spotlightów z ruchomym źródłem światła. Będzie minimalistycznie, a jednak wyraziście oświetlone. Ponadto niewielka oprawa sprawia, że unika się efektu przytłoczenia.

Innym pomysłem jest zastosowanie modnych dziś, bawełnianych kul ze światełkami LED-owymi umieszczonymi w ich wnętrzach. Cotton balls, bo o nich mowa, zawieszone na sznurkach o różnej długości, można opleść naokoło lustra, jeśli są zasilane na baterie. Nie nagrzewają się, są bezpieczne w użytkowaniu i dają łagodną wiązkę miękkiego światła. Do dużego i masywnego lustra pasują jak ulał.

Klasyka oświetlenia do przedpokoju, to oczywiście kinkiety. Mogą być zastosowane także w korytarzu, w którym zagościło lustro. Trzeba jednak pamiętać o równomiernym rozmieszczeniu, dopasowaniu do aranżacji tej charakterystycznej przestrzeni, jak i już nad samym lustrem, umiejscowieniu światła symetrycznie, by należycie oświetlać całą postać.

Lepsze proporcje

Wąski korytarz z nudnego, banalnego, a przede wszystkim niewymiarowego, z powodzeniem może stać się atutem. Wystarczy zastosować kilka prostych trików. Jednym z pomysłów jest instalacja lamp wiszących w szeregu, byleby o niezbyt długich linkach, co daje szansę wyeliminowania zawadzania o nie podczas poruszania się po korytarzu.

Punktowe źródła światła rozmieszczone w pewnych odległościach, dzielą przedpokój na odcinki, konkretne strefy. To doskonały sposób na funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, szczególnie w malutkich kawalerkach, gdzie po przekroczeniu drzwi widzi się mini korytarz łączony niemalże od razu z kuchnią. Możliwości jest naprawdę wiele, a efekty z dobrze dobranym oświetleniem, potrafią zaskoczyć!

Ocena: 5.0

Komentarze