Ogrody skalne - jak je pielęgnować?

Ogród skalnyOgrody skalne są coraz popularniejsze również w Polsce. Ten zwyczaj projektowania przestrzeni zielonej w taki sposób przybył do nas z Zachodu. Oddaje on wrażenie estetyczne krajobrazu górskiego, tym samym ciesząc oko oraz zadowalając najbardziej wymagających, a przy tym tworzy pewnego rodzaju mistyczną atmosferę. Ale jak o taki ogród skalny dbać?

Ogród skalny - z czego się składa?

By wiedzieć, w jaki sposób pielęgnuje się ogrody skalne, dobrze jest poznać najpierw jego poszczególne elementy. Jak już wspomnieliśmy, celem takiej aranżacji jest nadanie przestrzeni klimatu górskiego. Dlatego też często nazywa się tego typu projekty alpinariami. I tak samo jak w Alpach, tak i w ogrodach skalnych znajdziemy głównie skalne rośliny, skały, kamienie i odpowiednią glebę.

Skalne rośliny, to takie które są charakterystycznym elementem krajobrazu górskiego. W ogrodach skalnych stanowią główny trzon projektu. Wśród najpopularniejszych są drzewa i krzewy iglaste jak np. cyprysik groszkowy lub jałowiec pospolity, znaleźć możemy kilka gatunków liściastych jak tawuły japońskie albo wiąz górski; do wyboru mamy naprawdę szeroki wachlarz wyboru - dziś przecież możemy się zaopatrzyć w rośliny z innych krajów, które naturalnie w Polsce nie występują. Wystarczy tylko, żebyśmy byli konsekwentni co do wystroju naszego ogrodu skalnego.

Specyficznym dla tego typu aranżacji są tzw. skalniaki, czyli charakterystyczny układ roślin i kamieni, który wyglądem przypomina szlak górski. Do przygotowania takiego skalniaka używa się specjalnych żwirów, a jego budowa może być naprawdę męcząca.

Ogrody skalne

Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie skalnym?

Z pewnością bardzo pocieszające dla osób, które nie lubią wysiłku, jest to, że po zasadzeniu, rośliny w ogrodzie skalnym nie wymagają później zbyt wielu czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na klimat, do jakiego są przyzwyczajone, nie potrzebuję one dużo wody oraz nadmiaru słońca. Uważać więc trzeba, by ich nie przelać. Nadmiar wody jest dla nich bardzo szkodliwy.

Powinniśmy również uważać na dobór gleby pod rośliny oraz na umieszczane w niej kamienie. Ważne jest, by pamiętać o tym, że skały mogą zawierać w sobie różnego rodzaju minerały niezdrowe dla roślin a ziemia ze złym odczynem kwasowości może okazać się dla nich nawet zabójcza.

Ogrody skalne

Chwasty w ogrodzie skalnym

Niestety w ogrodzie skalnym, jak i w każdym innym, musimy regularnie pozbywać się chwastów. Skalniaki to wręcz raj dla pasożytniczych roślin, które chcą uchować się przed naszym wzrokiem i szkodzić naszej aranżacji. Nie możemy w tym przypadku stosować klasycznych anty-chwastowych rozwiązań takich jak agrowłókniny z korą, ponieważ nie służą one dobrze roślinom skalnym. Zamiast tego więc pozostaje nam regularne pielenie chwastów.

Są sposoby, które mogą nam po części pomóc z uporczywym problemem, jakim są chwasty, jak np. zastosowanie odpowiednio luźnej mieszanki gleby, ale jest to tylko półśrodek w walce z tymi pasożytami. Powinniśmy więc regularnie sprawdzać, czy gdzieś w naszym ogrodzie nie pojawiły się chwasty i pozbywać się ich jak najszybciej, tak aby się nie rozmnożyły.

Ogrody skalne

Ochrona przed szkodnikami

Kolejnym przeciwnikiem naszych ogrodów skalnych są oczywiście wszelkiego rodzaju szkodniki. Najpopularniejszymi z nim są ślimaki. Są one w stanie zaszkodzić roślinom skalnym tak jak każdym innym, więc musimy się ich pozbywać regularnie - najlepiej to zrobić po prostu je zbierając.

Jeśli chodzi o gryzonie - ten problem pojawia się zazwyczaj o wiele rzadziej. Jeśli natomiast już się na nie napotkaliśmy obserwując nasz skalniak, możemy skorzystać z ocynkowanej siatki o drobnych oczkach - powinna ona wspomóc naturalną ochronę przed tymi szkodnikami.

Ogrody skalne

Ogrody skalne są trudne w zaprojektowaniu i budowie, ale ich pielęgnacja nie wymaga aż tak dużego wysiłku jak innego typu aranżacje. Małe zapotrzebowanie na wodę roślin górskich oraz ich naturalnie wypracowana odporność na różnego rodzaju warunki atmosferyczne sprawia, że dbanie o taki ogród jest bardzo proste i przyjemne.

Artykuł powstał przy współpracy z poznańskimi specjalistami w dziedzinie projektowania zieleni - Green Solutions.

Komentarze

http://www.domzogrodem.eu/skalniak.html
Ogrody skalne są są ciekawą i nowoczesną dekoracją. Do ich realizacji potrzebna są minimum podstawowe informacje na temat usytuowania skalniaka, doborze kamieni, doborze odpowiednich roślin, itd. Skalniak - jak zrobić, jak zbudować. Jakie rośliny na skalniak - po porady zapraszamy na naszą stronę: http://www.domzogrodem.eu/