Najczęściej popełniane błędy w aranżacji wnętrz

Aranżacja kuchniUrządzanie mieszkania tylko z pozoru wydaje się łatwe. W rzeczywistości trzeba pamiętać o wielu zasadach, dzięki którym aranżowana przestrzeń staje się przytulna i funkcjonalna. Jakie błędy w meblowaniu i dekorowaniu wnętrz popełniane są najczęściej? Dowiedz się, aby uniknąć ich w przyszłości.

Za dużo mebli

Wiele osób usiłuje wypełnić dostępną przestrzeń do granic możliwości. W każdym wolnym miejscu stawiają niepotrzebne stoliki, szafki czy pufy. Zbędne meble utrudniają poruszanie się po pomieszczeniu, lokatorzy zmuszeni są do ciągłego lawirowania między stłoczonymi sprzętami. Ponadto pokój, gdzie nagromadzenie krzeseł, komód i sof przekracza optymalny poziom, wydaje się skurczony i chaotyczny.

Niewystarczające oświetlenie

Zapewnienie właściwego oświetlenia to jedna z ważniejszych kwestii wiążących się z planowaniem wystroju wnętrza. Niektórzy skupiają większą uwagę na wyglądzie lampy, niż na jej funkcjonalności i stopniu, w jakim rozświetla pomieszczenie. Zdarza się, że duży pokój ma tylko jedno źródło światła. Również łazienki bywają niedostatecznie oświetlone. Utrudnia to wykonywanie zbiegów higienicznych, nakładanie makijażu i golenie zarostu. Lepiej zapewnić parę dodatkowych lamp, nawet w postaci drobnych LEDów w suficie. Złe oświetlenie wpłynie negatywnie na całą stylistykę mieszkania, obniży nasz nastrój, w najgorszym wypadku zaszkodzi zdrowiu.

Zbieractwo

Część ludzi przejawia skłonność do przekształcania swojego domu w muzeum baroku. Wszędzie ustawiają dekoracyjne figurki, pamiątki z wakacji, każdą ścianę zdobią obrazami, a na kanapach kładą stosy poduszek. Kupowanie dziesiątek ozdób zwykle nie przekłada się na wyższą estetykę wnętrza. Profesjonalni projektanci kierują się zasadą "mniej znaczy więcej". Powinniśmy brać z nich przykład i zachować rozsądny umiar.

Piękno ponad funkcjonalność

Krzesło o niepowtarzalnym designie, lecz nienadające się do siedzenia, półki zbyt lekkie, by utrzymać książki - gromadzimy coraz więcej nietypowych, artystycznych przedmiotów zachwycających swoją urodą, ale nienadających się do wygodnego użytkowania. Choć wyjątkowe meble wyglądają ładnie i stylowo, nie zawsze spełniają swoje najważniejsze funkcje.

Aranżacja przekopiowana z katalogu

Wnętrza z katalogów mają po prostu dobrze się prezentować. W ich aranżacji nie liczy się praktyczność, lecz estetyka. Dlatego powielanie rozwiązań podpatrzonych na blogach czy w magazynach zupełnie nie zda egzaminu w prawdziwym życiu. Mieszkanie powinno być przede wszystkim komfortowe, funkcjonalne i przytulne. Dopiero gdy spełnia te wymogi można myśleć o jego upiększaniu.

Każde pomieszczenie w innej stylistyce

Na początek należy zdefiniować nasze oczekiwania i zastanowić nad tym, co najbardziej się nam podoba. Następnie aranżujemy wszystkie pomieszczenia w podobnym stylu. Zbyt duża rozbieżność wystroju poszczególnych wnętrz sprawi, ze cały dom będzie wyglądał niespójnie.

Gdy znasz już najpoważniejsze błędy popełniane w aranżowaniu mieszkania, bez problemu stworzysz przytulną i wygodną przestrzeń do życia. Piękno i praktyczność zauważy się w najdrobniejszym detalu, a goście zaczną podziwiać Twoje wyczucie stylu.

Sprawdź: http://wnetrzarski.pl - blog o aranżacji wnętrz.

Komentarze