Najbardziej pożądane produkty branży oświetleniowej

Pożądane produkty branży oświetleniowejZmieniające się trendy w branży oświetleniowej sprawiają, że to, co jest modne dziś, jutro może już być postrzegane jako produkt nie do końca pożądany. Istnieje jednak cała gama opraw oświetleniowych, które potrafią zagościć w świadomości klientów oraz tworzonych przez nich aranżacjach na dłużej. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że zmieniająca się moda lubi zataczać kręgi i powracać do tego, co już było, ukazując lampę w zupełnie innej, nowej odsłonie.

Wszystko to sprawia, że pisząc niniejszy tekst, mam świadomość, jak szybko może on stracić na aktualności. Jeśli jednak Internauci czytający ten artykuł za parę lat nie dowiedzą się z niego, co jest modne aktualnie, to przynajmniej odkryją, co było najchętniej kupowane kilka lat wcześniej.

Do wyboru, do koloru

Współczesny asortyment branży oświetleniowej jest bardzo zróżnicowany i to pod wieloma względami. Do wyboru mamy wiele różnych kategorii lamp, zróżnicowanych opraw w obrębie poszczególnych kategorii, a także różniących się właściwościami źródeł światła. Przed konsumentami stoi więc niełatwy wybór, bo przecież powszechnie wiadomo, że im więcej mamy opcji, tym okazuje się on trudniejszy. Z drugiej jednak strony tak szeroki asortyment pozwala na dokładne dopasowanie produktu do wymagań i potrzeb klienta oraz znalezienie lampy, która korespondować będzie ze stylem, w jakim urządzone zostało wnętrze.

Oprawa (nie)widoczna

Lampa wpuszczana w sufit jeszcze do niedawna cieszyła się ogromną popularnością. Dziś, choć zdaje się ustępować pola plafonom natynkowym, nadal gości w aranżacjach wielu mieszkań i pomieszczeń komercyjnych, gdzie stanowi funkcjonalne oświetlenie. Zaletą wpuszczanych w sufit lamp oświetleniowych jest możliwość ukrycia oprawy przed wzrokiem użytkowników, a jednocześnie zapewnienia we wnętrzu odpowiedniej ilości światła. Oprawy wpustowe rzadko montowane są pojedynczo, choć jest to możliwe przy okazji planowania oświetlenia dekoracyjnego. Znacznie częściej jednak tworzy się przy ich udziale większe instalacje świetlne złożone z kilku, a nawet kilkunastu opraw równomiernie rozmieszczonych na suficie. W ten sposób powstaje w pomieszczeniu oświetlenie ogólne, które jest równie funkcjonalne, jak doświetlający całą przestrzeń żyrandol czy plafon.

Lampa w kształcie tuby

Niewielkie, wystające z sufitu oprawy natynkowe stanowią w ostatnim czasie bardzo modne rozwiązanie. Mogą przybierać okrągły kształt, przypominając tym nieco tubę, lub kształt kwadratowy. Podobnie jak oprawy wpustowe, plafony natynkowe montuje się zazwyczaj w postaci większych instalacji świetlnych. Ilość opraw w takiej instalacji należy uzależnić od wielkości pomieszczenia oraz pożądanego efektu. Oprawny natynkowe szczególnie chętnie instaluje się w kuchni, ale równie dobrze sprawdzą się też w innych pomieszczeniach. Ich ogromnym atutem pozostaje stonowana kolorystyka oraz prosta forma, co doskonale koresponduje z panującą współcześnie modą na wnętrza skromne, minimalistyczne, a zarazem eleganckie.

Lampy podłogowe

Choć lampy stojące nie stanowią nowości na rynku produktów branży oświetleniowej, oferowane przez producentów współcześnie modele odbiegają designem od tych, które wielu z nas może pamiętać z czasów dzieciństwa. Wykazują zróżnicowane formy i nieoczywiste, a zarazem modne kształty, dzięki czemu wiele z nich doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje. Przykładem są lampy na trójnogu idealne do wnętrz skromnych, minimalistycznych, a zarazem nowoczesnych. Furorę w ostatnim czasie robią też lampy ze źródłem światła mocowanym na specjalnym regulowanym wysięgniku. Takie lampy doskonale sprawdzają w przestrzeniach przeznaczonych do czytania książek, umieszczone przy biurku lub fotelu. Mogą też stanowić oświetlenie uzupełniające i budować przyjemny klimat we wnętrzu.

Lampy wiszące

W modzie pozostają również lampy wiszące i to zarówno te, które montuje się nad stołem w jadalni albo wyspą w kuchni, jak i duże lampy wiszące przeznaczone do montażu nad strefą wypoczynkową w salonie. Ogromne zróżnicowanie tych opraw pozwala na dostosowanie produktu do stylistyki wnętrza oraz wymagań inwestora. Producenci oświetlenia oferują zarówno lampy w stylu industrialnym, jak i nowoczesne oprawy o asymetrycznych kształtach. O ile oświetlenie nad strefą wypoczynkową stanowi alternatywę, którą wybiera część użytkowników, o tyle oświetlenie nad stołem lub wyspą przy współczesnych aranżacjach stanowi już niemal konieczność.

Choć każdy inwestor oraz projektant wnętrz ma inne wymagania, oraz upodobania, wielu decyduje się na zastosowania opisanych powyżej rozwiązań. Jest to o tyle łatwiejsze, że w każdej z opisanych wyżej kategorii użytkownicy mają do wyboru szereg rozmaitych produktów różniących się między sobą kolorem, kształtem i rodzajem zastosowanych materiałów. Zatem znalezienie tych, które dokładnie wpiszą się w potrzeby konkretnej osoby, bez konieczności pójścia na kompromis jest możliwe.

Więcej na temat współczesnego oświetlenia można przeczytać na stronie https://lampy.it.

Ocena: 5.0

Komentarze