Lato w pełni. Podpowiadamy gdzie usytuować altanę ogrodową

Altana ogrodowaPrzygotowania do zbliżającego się pełnymi krokami sezonu letniego sprawiły, że postanowiliśmy nieco przyjrzeć się przygotowaniom naszych redakcyjnych kolegów. Pierwsze porządki już za nami, w niektórych ogrodach pojawiły się nawet wędzarnie i bramki do gry w piłkę. Jednak największe zainteresowanie skupiła na sobie drewniana altana ogrodowa. Zrodziło się pytanie - jeśli kupię altankę z drewna do mojego ogrodu, to gdzie najlepiej ją postawić?

Altanka ogrodowa z przodu czy z tyłu domu jednorodzinnego?

Jestem posiadaczem domu z dosyć przestronną przestrzenią wokół, mam mniej więcej tyle samo przestrzeni zarówno z przodu jak i z tyłu. Planuję postawić tam niewielką altanę na bazie kwadratu o wymiarach 8x8 m. Przód domu wydaje się ciekawym rozwiązaniem, gdyż w bliskiej odległości jest garaż z grillem, a także okna kuchenne. Szybko jednak zrezygnowałem z tego pomysłu - dlaczego? Otóż planujemy w altance ogrodowej z drewna głównie odpoczywać (nie posiadamy tarasu), więc chcemy mieć trochę prywatności. Przechodnie oraz przejeżdżające auta to dodatkowe pary wścibskich oczu i nieprzyjemny hałas.

Altana ogrodowa

A zatem tył domu. To optymalny wybór - mamy tutaj wystarczająco kątów na naszą zaciszną altanę ogrodową z drewna. W dodatku z tyłu jest u nas bujniejsza zieleń i więcej drzew, w których otoczeniu drewniana altana ogrodowa będzie wyglądać bardziej naturalnie, niż na trawniku przed domem. Jedynym mankamentem tej lokalizacji będzie odległość od garażu, z którego najprościej pociągnąć jest prąd, co pozwoli na oświetlenie altany, a nawet nagłośnienie jej czy podłączenie laptopa.

Altany ogrodowe

Fot. Altany ogrodowe ze sklepu www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

Drewniana altana - połącz ją w integralną całość!

Zainspirowany własnymi planami zakupu drewnianej altany ogrodowej zacząłem przeglądać internetowe inspiracje. Wprost niewiarygodne jak wiele pomysłów można przenieść na własny grunt. Przede wszystkim stworzenie wokół drewnianej altany ogrodowej skalniaka, oczka wodnego i pergoli, połączonej ze ścieżką, prowadzącą na tyły domu - to prosta koncepcja, która nie wymaga wielkich środków finansowych oraz pracy. W taki sposób sprawiamy, że altana ogrodowa z drewna jest niczym centralna część mini parku za naszym domem, miejsca magicznego i kompletnego aranżacyjnie.

To, o czym wspomniał jeden świeżo upieczony tata, a co może przydać się innym przyszłym nabywcom drewnianych altan ogrodowych, to zlokalizować ją blisko piaskownicy lub innego kącika do zabawy dla szkraba. Dzieciaki wprost uwielbiają bawić się w ogrodzie i wszędzie ich pełno, chwila nieuwagi i mamy nieszczęście. Pracując lub odpoczywając w altanie możemy mieć pełen przegląd pola i bacznie czuwać nad naszą pociechą. Sprawdzają się więc kąty działki, z których jest najlepsza widoczność. W takim wariancie nie warto też chować drewnianej altanki ogrodowej za krzakami i płotami osłonowymi.

Komentarze