Lampy na szynoprzewodach - jak to działa?

Lampy na szynoprzewodachSystem szynowy łączy estetykę i pragmatyzm. Dzięki niemu ułatwiamy sobie życie i upiększamy pomieszczenie. Największą zaletą tego rozwiązania jest jednak chyba możliwość zaprojektowania zupełnie unikalnego układu oświetlenia. Jakie są szczegóły działania szynoprzewodów i zalety tego rozwiązania?Szyny oświetleniowe - na czym to właściwie polega?

Szynoprzewód jest po prostu jednym, długim kablem prowadzącym prąd elektryczny, który został umieszczony w prowadnicy. Istnieją dwa podstawowe rodzaje takiej szyny: jednofazowa i wielofazowa. W tej pierwszej włączając przepływ energii elektrycznej, uruchamiamy wszystkie podłączone urządzenia. Wersja wielofazowa dzieli przewód na kilka obwodów, co pozwala włączyć tylko niektóre reflektory. To daje jeszcze większą elastyczność. Szyny mogą być montowane zarówno pod tynkiem, jak i na suficie - miejsce, w którym znajdziecie obydwa to sklep z oświetleniem Elampki.pl.

W jakich miejscach możemy użyć szynoprzewodów?

Nie ma co do tego żadnych ograniczeń! Co prawda szynoprzewody są technologią niezwykle lubianą przede wszystkim w galeriach i muzeach, ale z powodzeniem możemy wykorzystać tego rodzaju system w naszym mieszkaniu. Częściej jest on stosowany w miejscach o dużej powierzchni, także rozległych magazynach, ale wynika to raczej z przyczyn praktycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zainstalowali szyny w pomieszczeniu o małym metrażu. Decydujący może być przecież nie walor funkcjonalny, a estetyczny wygląd takiego oświetlenia.

Czy montaż szyn na oświetlenie jest skomplikowany?

Absolutnie nie! Nie ma w nim nic szczególnie trudnego, a cały proces odbywa się bardzo szybko. Nawet to nie jest jednak najważniejszym plusem systemu szynowego. Dużo istotniejsza jest możliwość swobodnego zarządzania znajdującymi się w nim oprawami. Jeśli tylko nabierzemy ochoty na zmianę klimatu pokoju, możemy uzyskać pożądany efekt zmieniając położenie kilku reflektorów. Zrobimy to w ciągu kilku minut! Nie potrzeba do tego żadnej specjalistycznej wiedzy z dziedziny elektryki, a nawet narzędzi. Trwałość konstrukcji na dodatek gwarantuje, że w czasie eksperymentów niczego nie zepsujemy.

Wciąż niewielka popularność szynoprzewodów może dziwić. Jest to rozwiązanie wygodne i niezawodne. Być może powodem jest dość duża ingerencja w wygląd sufitu. Jeśli jednak prostota estetyki elementów składających się na system oświetlenia tego rodzaju nam nie przeszkadza, trudno znaleźć praktyczne argumenty przeciwko tej technologii. Zastanów się, być może przyniosłaby ona korzyści także w Twoim domu?

Komentarze