Kuchnia w greckim klimacie

Grecka kuchniaTuryści wykraczający poza granice własnego kraju w celu spędzenia relaksujących, ale też inspirujących wakacji, prędzej czy później docierają do Grecji. Do relaksu na setkach rajskich plaż, jak chociażby Laguna Balos na wyspie Kreta, przekonywać nikogo nie trzeba. Ale Grecja od starożytności oferuje nie tylko wypoczynek, ale też kulturowy odnośnik niemal w każdej następnej epoce historycznej.

Inspiruje artystów, dekoratorów, projektantów. Symbolika mitologiczna obecna jest w filmie, malarstwie, a nawet we wzorach i grafikach miłośników tatuaży. Grecja to też wyjątkowa, bogata i z tęsknotą wspominana kuchnia. Nic dziwnego, że zarówno restauracje w stylu greckim cieszą się uznaniem, jak i sami do swoich domów chcemy wprowadzić trochę tego egzotycznego kraju. W kuchni Grecja sprawdzi się niczym najlepsza kucharka, ale też jako dekoratorka wnętrz.

Kraina kolorów w greckiej kuchni

Zacznijmy od kolorów. To jedna z podstawowych kwestii, jaką rozważamy urządzając wnętrza. Ściany, blaty, fronty mebli. Dużo decyzji do podjęcia. Grecja jednak przychodzi nam z pomocą i ten dylemat właściwie rozwiązuje. Biel i niebieski, ale nie byle jaki, najodpowiedniejszy jest kobaltowy. Nic tak bardziej nie kojarzy się z Grecją, jak te barwy w pomieszczeniu, pochodzące oczywiście z flagi tego kraju.

Niebieskie krzesła czy stół to elementy idealnie pasujące do kuchni w stylu greckim. Ale kolory Grecji to też zieleń i szarość kojarzona z tamtejszymi wzgórzami oraz róż oleandrów. Zatem białe proste meble z kobaltowymi wykończeniami, a dodatkowo szarość kamienia czy brąz naturalnego drewna będą stanowić podstawę greckiej kuchni.

Naturalne materiały

Surowe wnętrza z lekko niedbałym wykończeniem, jasna podłoga z bielonego drewna i duże gliniane donice, to styl typowy dla upalnej Grecji. W naszej kuchni zastosujmy marmurowe blaty, parapety, płytki czy też kamienne posadzki, jako kolejne wyznaczniki stylu greckiego. Piaskowe płytki o nieregularnych kształtach ułożone na podłodze, postarzone drewno kredensu, na którym ustawimy dużo glinianych czy miedzianych garnuszków, dzbanuszków czy ręcznie malowanych talerzy.

Grecka ceramika

W Grecji istotne są również tkaniny, osłaniające przed słońcem czy ocieplające nieco ten surowy, zdominowany bielą charakter wnętrz. Haftowane, kolorowe tkaniny mogą być wykorzystane jako makaty na ścianach czy obicia siedzisk na kuchennych krzesłach. Lniany obrus w marinistyczne pasy też dobrze sprawdzi się w greckiej kuchni.

Barwne mozaiki

Kto z nas nie słyszał o starożytnych greckich mozaikach odkrywanych co jakiś czas przez grupy archeologów. Bogowie, muzy czy sceny rodzajowe misternie ułożone z pokruszonych kawałków kamienia czy innego surowca były charakterystyczne w starożytności i obecne są do teraz choć w innej formie. Takie mozaiki dobrze się sprawdzą jako ściana nad blatem, same blaty czy nawet podłogi. Dodatkowo takie dekoracje, jak wazony czy dobice mogą być zaopatrzone w elementy mozaik.

Przy temacie tego typu zdobień warto wspomnieć również o greckich ornamentach. Mogą one stanowić ozdobę listwy przysufitowej lub kolumny, jeśli taka w domu się znajduje. Motyw takiego ornamentu w postaci symetrycznego rozpostartego liścia palmy (ornament palmetowy) jest charakterystyczny dla Grecji. Podobnie jak meander, czyli geometryczny ornament składający się z prostych linii załamanych wielokrotnie pod kątem prostym.

Greckie kształty

Grecja w kuchni to też drewniane okiennice, które w naszej kuchni mogą stanowić jedynie element dekoracyjny, choć równie dobrze praktyczny. Mogą one być prostokątne, łukowato zakończone, a nawet okrągłe. Łuki to trafiony pomysł, bo są one typowe dla greckiej architektury. Może zatem łukowate wejście do kuchni albo w tym kształcie okap nad kuchenką. A może okrągłe wiklinowe lampy lub kosze? Natomiast kuchenny stół, czyli miejsce zbierające rodzinę - w Grecji liczną - powinien być kwadratowy lub prostokątny, duży i najlepiej, jeśli będzie stanowił centralne miejsce w kuchni.

Kuchnia smaku i zapachu - czyli po grecku!

Na koniec najlepsze, ale też to, co dla kuchni najistotniejsze - potrawy, a konkretnie to, co nadaje im niepowtarzalnego, greckiego charakteru. Grecka kuchnia jest dość prosta, a wyjątkowości nadają jej zioła. Świeże zioła w kuchni ustawione w drewnianych czy glinianych doniczkach to Grecja prawie na wyciągnięcie ręki. Oregano, tymianek, mięta czy majeranek i rozmaryn samym zapachem będą wzbudzać skojarzenia z klimatem śródziemnomorskim. Dorodne owoce, sok pomarańczowy, no i oczywiście oliwa w zdobionej greckimi krajobrazami buteleczce. W dzbanuszku stać może również lawenda. Do tego orzechy w wiklinowym koszu i koniecznie wino.

Grecka kuchnia

Przede wszystkim jednak, żeby poczuć w swojej kuchni śródziemnomorski klimat, trzeba zadbać o spokój i relaks. Powinno być prosto, lekko i wygodnie. Tak żebyśmy chcieli i mogli w kuchni wypoczywać, niczym na wakacjach na jednej z greckich wysp.

Inspiracja artykułu: https://deko-rady.pl/aranzacja-kuchni.

Komentarze