Kuchnia funkcjonalna. Poznaj zasady

Funkcjonalna kuchniaKuchnia jest sercem większości domów, spędzamy w niej dużo czasu, gotując i przyjmując gości. Dlatego musi to być miejsce, w którym czujemy się komfortowo. Jak to osiągnąć? Wystarczy odpowiednio rozplanować ustawienie sprzętów i mebli kuchennych.

O funkcjonalność w kuchni powinny zadbać przede wszystkim osoby, które lubią gotować i robić domowe wypieki. Nieodpowiednie rozmieszczenie sprzętów i mebli kuchennych sprawi, że przebywanie w tej przestrzeni stanie się istnym koszmarem. A my z żalem serca będziemy bardziej się skłaniać do odgrzewania gotowych potraw, po to tylko, żeby uniknąć ciągłej irytacji spowodowanej brakiem ergonomii.

Funkcjonalna kuchnia

Czas na matematykę

Funkcjonalna kuchnia

Matematyka w kuchni? To chyba żadna przyjemność. A jednak, dokładnie chodzi o geometrię i zasadę trójkąta roboczego, odnosząca się do odpowiedniego ustawienia trzech filarów sprzętów kuchennych. Dotyczy ona lodówki, kuchenki z piekarnikiem (lub płytą grzewczą) i zlewozmywaka. Niezależnie od wybranych przez nas mebli kuchennych, sprzęty powinny stać na planie trójkąta, dzięki temu wszystkie czynności związane z gotowaniem mogą być wykonywane płynnie, bez konieczności bezsensownego przemierzania przestrzeni. Optymalne odstępy między lodówką i zlewozmywakiem to min. 120 cm, ale nie więcej niż 210 cm, takie same należy zastosować również pomiędzy zlewozmywakiem i kuchenką z piekarnikiem, natomiast między lodówką a kuchenką mamy nieco większe możliwości – i może to być min. 120 cm, ale maksymalnie aż 270 cm. Zasada trójkąta roboczego ma ogromny wpływ na funkcjonalność przestrzeni kuchennej. Choć niestety zdarzają się kuchnie tak nieustawne, że jej zastosowanie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wtedy należy pamiętać o tym, by odległości między sprzętami nie były ani zbyt małe – bo będą ograniczać nasze ruchy - ani zbyt duże, bo będą wymuszały nadmierne przemieszczanie się.

Funkcjonalna kuchnia

Meble kuchenne z pomysłem

Funkcjonalna kuchnia

Kuchnia funkcjonalna to także odpowiednio dobrane meble kuchenne. Idealnie jest, gdy uda nam się wykorzystać każdą dostępną przestrzeń. W tym celu dobrze jest kupić zabudowę wyposażoną w rozwiązania typu cargo. Ponadto górne szafki powinny mieć zamontowane specjalne mechanizmy ułatwiające ich otwieranie. Dzięki temu nie będziemy musieli mocować się z ich otwieraniem za każdym razem, gdy będziemy chcieli coś wyjąć. Z kolei w dolnych partiach mebli kuchennych dobrze jest przeznaczyć miejsce na szuflady, koniecznie z systemem samodomykania. Taka szuflada nie odbije się nam, gdy popchniemy ją zbyt mocno ani nie pozostanie otwarta, gdy użyjemy za mało siły. Nie narazimy się też na ciągłe trzaskanie, bo w tym przypadku jest to zwyczajnie niemożliwe. Tego typu rozwiązania są bardzo pomocne w kuchni i mają zasadniczy wpływ na jej funkcjonalność. Niestety nadal nie jest to standard dla wszystkich producentów mebli kuchennych. Dlatego w czasie wybierania wymarzonej zabudowy trzeba bacznie się temu przyjrzeć lub skorzystać z oferty sprawdzonych producentów, takich jak np. Bauformat.

Funkcjonalna kuchnia

Ocena: 5.0

Komentarze