Kinkiet czy lampa wisząca - co wybrać przy urządzaniu łazienki?

Lampa wiszącaWystrój łazienki to nie lada wyzwanie. Dopasowanie każdego szczegółu, aby był jednocześnie atrakcyjny dla oka, funkcjonalny i bezpieczny, stawia przed domownikami spore wyzwanie.

Wśród tych szczegółów znajdzie się oczywiście oświetlenie. Bywa, że ciężko zachować umiar przy wyborze elementów wystroju łazienki - chcemy przecież żeby była jedyna w swoim rodzaju. Stojąc przed wyborem kinkietu lub lampy wiszącej warto jednak zerknąć okiem na kilka plusów i minusów obu typów oświetlenia dla łazienek.

Zacznijmy od tego, że nie ma optymalnego rozwiązania. Zarówno w przypadku lamp wiszących jak i kinkietów musimy kierować się ich odpornością na działanie wilgoci. Przed zakupem i instalacją należy zatem dobrze sprawdzić przeznaczenie wybranego przez nas oświetlenia oraz to, dla jakiego stopnia szczelności jest dedykowany. W obu przypadkach odradza się stosowanie kloszy z materiału hydrofobowego, czyli chłonącego wilgoć, a także klosze artystyczne całkowicie przepuszczalne dla światła, nie stanowiące ochrony dla żarówki.

Wymieniając się doświadczeniami z ludźmi, którzy jeszcze niedawno stali przed wyborem oświetlenia do łazienki da się zauważyć, że na pytanie, który typ wybierali, zgodnie odpowiadają - oba. Należy pamiętać, że łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga dużego doświetlenia. Dobrze jest pomyśleć zatem, szczególnie w dużych łazienkach, o zastosowaniu lampy wiszącej jako oświetlenia głównego, oraz kinkietu jako opcji doświetlającej lustro lub wannę.

Kinkiet

W małych łazienkach, o ograniczonej przestrzeni ruchowej, kinkiet jest wyborem naturalnym przez swoją funkcjonalność. Lampa wisząca zabiera przecież cenne miejsce i ogranicza ruch, może być tylko przeszkodą. Alternatywę w takich wnętrzach stanowią jeszcze świetlówki lub taśmy LED umieszczone w podwieszonym suficie. Pozwalają zachować odpowiednią szczelność, nie zajmują żadnej wolnej przestrzeni i dają wiele światła w sposób zrównoważony energetycznie.

Klosze lamp i kinkietów łazienkowych zazwyczaj wykonane są z mlecznego szkła - wytłumiają wówczas światło, a ewentualne zacieki, powstałe w wyniku zachlapania, nie są tak bardzo widoczne. Minusem takich kloszy jest to, że dosyć mocno zbierają kurz, wymagają zatem częstego odświeżania. Przez wzgląd na bezpieczeństwo klosze takie są zazwyczaj całkowicie szczelne, lub kielichowe, otwarte ku górze. Zwróćmy uwagę także na nóżkę kinkietu. Lepiej, żeby wykonana była ze stali nierdzewnej, szlifowanej - będzie łatwiejsza i trwalsza w utrzymaniu.

Ciekawe pomysły oraz inspiracje na lampy wiszące znajdziecie w sklepie oświetleniowym: Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/45-lampy-wiszace

Komentarze