Kilka słów o sztuce rękodzieła

RękodziełoKażdy chyba doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia czegoś takiego jak piramida potrzeb Masłowa. Zgodnie z założeniami tej piramidy po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych, potrzeb niższego rzędu, przychodzi kolej na spełnianie potrzeb wyższego rzędu.

Tutaj też mieści się potrzeba otaczania się pięknem, przebywania w estetycznych warunkach, obcowania ze sztuką. W końcu życie to coś więcej niż tylko realizacja najprostszych potrzeb. Dlatego właśnie nie można się dziwić temu, że sztuka znajdzie miejsce w każdym domu. Choć, oczywiście, dla każdego człowieka sztuka oznacza coś innego. Sztuka na każdego działa inaczej. Nie ma dwóch osób, które identycznie odbierają sztukę. Bo nie ma przecież dwójki identycznych ludzi, z tym samym bagażem doświadczeń czy bagażem emocjonalnym.

Piękno tkwiące w rękodziele

W dzisiejszych czasach coraz bardziej i bardziej do łask wraca sztuka rękodzielnicza. Coś, co przez pewien okres czasu tkwiło raczej na obrzeżach ludzkiego zainteresowania. Dzisiaj znowu można obserwować wzrost popularności rękodzieła. Coraz więcej osób pragnie mieć w domu dekoracje i ozdoby właśnie rękodzielnicze. Artyści, którzy trudnią się wyrobem takich przedmiotów stają się coraz bardziej znani, a popyt na ich wyroby coraz bardziej rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Z bardzo prostej przyczyny - ludzie chcą obcować z rękodziełem, bo rękodzieło to coś, co jest rzeczą bardzo szczególną i jedyną w swoim rodzaju. A w końcu każdy człowiek jest inny. A skoro tak - każdy ma inne potrzeby estetyczne. Każdemu podoba się coś innego i każdy w czymś innym odnajdzie piękno. Rękodzieło to produkt najbardziej indywidualny, taki który może być bardzo mocno spersonalizowany. A to sprawia, że każdy człowiek znajdzie w produktach rękodzielniczych coś dla siebie.

Nie można zapominać też o jeszcze jednej, za to bardzo istotnej kwestii. Bardzo często bywa tak, że to, co człowiek bierze za rzecz ładną, acz bez większej wartości materialnej, z biegiem czasu nabiera właśnie wartości. Twórca staje się sławny i zostaje "odkryty" przez kogoś, staje się modny, a jego wyroby pożądane.

Czy dekoracje są ważne w życiu?

W żadnym wypadku nie można powiedzieć, że sztuka czy - mówiąc bardziej prozaicznie - ozdoby i dekoracje - to rzeczy najważniejsze na świecie. Jednakże nie da się ukryć, że takie rzeczy przydają się w życiu. Ponownie wrócić można do piramidy potrzeb Masłowa. Można też oprzeć się o badania psychologiczne. W końcu ludzki umysł to piękne i wciąż jeszcze tajemnicze miejsce. Jednak już bardzo dawno temu udowodnione zostało, że ludzie, którzy przebywają w ładnych, gustownych i udekorowanych pomieszczeniach czują się lepiej. Lepiej odpoczywają, głębiej się relaksują i szybciej redukują swój poziom stresu.

Dlatego właśnie takie miejsca jak hurtownia artykułów dekoracyjnych w dzisiejszych czasach ma się naprawdę dobrze i nic nie wskazuje na to, by ten trend miałby się kiedykolwiek odwrócić. Jak długo będzie istnieć ludzkość, tak długo potrzebne będą dekoracje, ozdoby i miejsca, które je oferują.

Autor - www.czakos.pl.

Komentarze