Jakie wady i zalety oświetlenia LED warto znać?

Oświetlenie LEDOświetlenie pełni w domu istotną rolę. Jest nie tylko praktyczne, ale także stanowi swego rodzaju dopełnienie całej aranżacji. Dziś wybór różnych rozwiązań jest bardzo duży. Już od jakiegoś czasu niezwykle popularna jest technologia LED. Co warto na ten temat wiedzieć? Jakie ma ona wady oraz zalety?

Wiązka i barwa

Dostępność wielu różnych kolorów diod daje duże możliwości aranżacyjne. To niewątpliwa zaleta, ponieważ nie ma potrzeby stosowania żadnych filtrów, które zwykle zatrzymują sporo światła. Do tego nasycenie barw jest naprawdę bardzo silne, co nie jest sprawą łatwą do uzyskania w przypadku innych technologii. Jednak z drugiej strony diody LED mają dość niski współczynnik oddawania barw. Oznacza to, że przedmioty w danym pomieszczeniu nie będą wyglądały tak, jak w rzeczywistości, lecz ich odcień będzie przekłamany. A trzeba powiedzieć, że w niektórych miejscach ten aspekt jest ważny.

Kolejna sprawa to wiązka światła, która jest skupiona, a nie rozproszona. Może być to zależnie od sytuacji wadą lub też zaletą. Oświetlenie to będzie dobre do podkreślenia detali natomiast z drugiej strony może trochę oślepiać.

Oświetlenie LED

Napięcie i temperatura

Diody LED wyróżnia niewielkie napięcie oraz niska temperatura pracy. Dzięki małemu poborowi mocy są one energooszczędne. Natomiast ciekawą sprawą jest to, że nie grzeją się one zbyt mocno, jednak temperatura wewnątrz nie może przekroczyć określonej wartości, więc wymagają one chłodzenia, w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych. Stąd też konieczność stworzenia większej oprawy, aniżeli wskazywałaby na to wielkość samych diod. Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, że takie oświetlenie nie będzie dobre w miejscach, w których temperatura otoczenia jest wysoka, znacznie lepiej za to sprawdzi się podczas mrozu.

Jeszcze jedną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, że diody są dość wrażliwe na nieprawidłowe zasilanie. Krótkie przepięcie może je po prostu uszkodzić, stąd konieczność stosowania zasilaczy. Natomiast w przypadku takiego oświetlenia nie ma większego poboru mocy podczas włączania, zatem częste zaświecanie i gaszenie nie wpływa na wyższe rachunki, ani na żywotność diod.

Oświetlenie LED

Żywotność, wytrzymałość, ekologia

Rodzaj oświetlenia, o którym tutaj mowa jest niezwykle wydajny, czego przejawem jest możliwości korzystania z takich diod nawet przez kilka lat. Przy tym nie wypalają się one nagle, jak zwykłe żarówki, ale po jakimś czasie świecą słabiej. To znak, że się zużywają, jednak wciąż dają całkiem sporo światła. Gdy dodać do tego jeszcze dużą odporność na uszkodzenia, na wysoką wilgotność, czy mróz, to otrzymujemy produkt, który odznacza się wytrzymałością i służy bardzo długo. Trzeba również wspomnieć, że w diodach nie ma dużo szkodliwej dla środowiska chemii. Korzysta się z nich długi czas, więc produkuje się dzięki nim mniej śmieci.

Oświetlenie, o którym tutaj mowa to zalety, ale także wady. Należy jednak stwierdzić, że tych pierwszych jest więcej, co zdecydowanie przemawia na korzyść diod LED. Co ważne, technologia ta jest tak wszechstronna, że używa się jej nie tylko w domach, ale też w urządzeniach stosowanych na co dzień, w samochodach, nośnikach reklam, w sprzęcie audio i wielu innych produktach i miejscach. To bez wątpienia świadczy o tym, jak wiele możliwości daje ten rodzaj światła.

Ocena: 5.0

Komentarze