Jaki kolor wybrać do dziecinnego pokoju - kilka praktycznych porad

Kolorystyka dziecinnego pokojuPrzygotowanie pokoju dla dziecka jest zawsze wyzwaniem dla rodziców. Niezależnie czy czekamy aż przyjdzie ono na świat, czy też będzie to pokój dla starszej pociechy, warto stworzyć przestrzeń, w której i dziecko i rodzic będzie się czuć komfortowo.

Odcienie szarości

Od kilku lat w modzie są kolory szarości. Ta neutralna barwa pasuje niemal do wszystkich wnętrz nadając im elegancji. Czy można więc zastosować ją w pokoju dziecinnym? Oczywiście, szczególnie w pokojach dla najmłodszych. Badania wykazały, że dzieci do 3 roku życia nie dostrzegają kolorów pastelowych. Szare ściany mogą być więc świetną podstawą dla bardziej kontrastowych dodatków, takich jak czerwień, żółć, pomarańcz, zalecanych dla takich maluchów.

Kolorystyka dziecinnego pokoju

Nie tylko błękit i róż

Przyjęła się zasada, że do chłopców pasuje niebieski a do dziewczynek różowy. Wystarczy popatrzeć na ubranka dziecięce, szczególnie dla najmłodszych. Czy taką kolorystykę warto zastosować także w dziecinnym pokoju? Nie koniecznie, ilość różowych i nieniskich rzeczy jw sklepach dziecięcych est przytłaczająca, a nie każde dziecko musi te kolory akurat lubić. Jeśli przygotujesz pokój dla starszego dziecka warto z nim porozmawiać jakie kolory będą mu najbardziej odpowiadać. Przy wyborze koloru należy pamiętać o ich wpływie na nasze nastroje. Dlatego nie należy malować całego pomieszczenia intensywną lub ciemną farbą. Warto zrównoważyć je barwami neutralnymi takimi jak szarości, czy beż, które będą pasować do wszystkich mebli. Można do nich dodać również ożywcze akcenty. W przypadku starszych nieco dzieci możesz również wybrać delikatne barwy pastelowe. Jak mogą wpływać na dziecko kolory w jego pokoju:

  • szary - działa najbardziej neutralnie, dlatego stanowi tak doskonałe tło dla innych kolorów, zbyt ciemny może działać przygnębiająco;
  • beż - daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju, zbyt ciemny może działać przytłaczająco;
  • błękitny - uspakaja i koi nerwy, w nadmiarze może jednak powodować znużenie
  • jasnoróżowy - napawa optymistycznie, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, daje wrażenie ciepła i delikatności;
  • zielony - podobnie do niebieskiego uspakaja, relaksuje, jednak w nadmiarze może wywoływać efekt senności
  • żółty i pomarańczowy - pobudzają, rozweselają, nadają pomieszczeniu wrażenie ciepła, jeśli jednak jest ich zbyt dużo mogą męczyć.
  • Kolorystyka dziecinnego pokoju

Gdy w pokoju jest dwójka dzieci?

Dobranie odpowiedniej farby do pokoju gdzie jest jedno dziecko bywa czasem trudne, jednak gdy mieszka tam dwójka dzieci jest to już prawdziwe wyzwanie. Szczególnie jeśli każde z nich lubi inne kolory, jak ich pogodzić? W takich sytuacjach można zastosować dwa rozwiązanie, które są zależne przede wszystkim od wieku dzieci i wielkości pokoju. Jeśli jest to dość mała przestrzeń i dzieci są małe, warto wykorzystać barwy jasne, neutralne, które optycznie ją powiększą, a ożywią różnorodne dodatki w ich ulubionych kolorach. W drugim przypadku możesz wykorzystać kolory do stworzenia odrębnych wizualnie stref dla każdego dziecka. Doskonale się to sprawdza kiedy pokój jest dość duży a dzieci starsze, potrzebujące kąta tylko dla siebie.

Kiedy już wybierzemy kolory farb warto do nich dobrać odpowiednie pędzle, jak to zrobić możecie przeczytać w artykule Pędzle malarskie- jak dobrać je do rodzaju farby i podłoża.

Ocena: 5.0

Komentarze

Qlka
Ważne jest też to żeby farba w pokoju dziecięcym była odporna na zabrudzenia i nie uczulała. Taką farbą jest np Magnat Pokój Dziecka. Oprócz ładnych odcieni, odporności na zabrudzenia ta farba zapewnia redukcję poziomu formaldehydu.