Jak uszczelnić wannę? Praktyczny poradnik

Uszczelnienie elementów wyposażenia łazienkiWłaściwe uszczelnienie elementów wyposażenia łazienki to jedno z kluczowych zadań, dzięki którym unikniemy pojawienia się pleśni, grzybów, a w skrajnych przypadkach - zalania sąsiada. Jak zabezpieczyć wannę prostokątną przed wilgocią?

Najpopularniejszą formą uszczelniania wyposażenia łazienki jest zastosowanie silikonu. Przy jego użyciu, krok po kroku możemy sami ochronić przed wilgocią wannę lub prysznic. Pamiętajmy jednak, że aby były one skuteczne, ważna jest kolejność naszych działań.

Krok 1 - przygotowanie podłoża

Może to zabrzmieć nietypowo, ale jeden z najważniejszych etapów silikonowania nie uwzględnia w ogóle użycia silikonu. Odpowiednie przygotowanie szczelin, które chcemy wypełnić, jest niezwykle ważne, ponieważ zapewni to odpowiednią czystość i długotrwały efekt. Przed przystąpieniem do pracy musimy się upewnić, że podłoże jest suche, odtłuszczone oraz pozbawione wszelkich zabrudzeń. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy silikonujemy jakiś element powtórnie, a nie tuż po montażu wanny prostokątnej. W usunięciu starego silikonu najlepiej pomóc sobie ostrym nożem tapicerskim (z wymiennym ostrzem). Do resztek można użyć octu lub specjalnego preparatu rozpuszczającego silikon. Powierzchnia musi być idealnie czysta. Warto obkleić krawędzie wanny taśmą malarską. Jeśli szczeliny były wcześniej mokre, można osuszyć je suszarką, aby lepiej związać spoiwo z powierzchnią.

Krok 2 - wybór uszczelniacza i akcesoriów

Wanna to miejsce, w którym możemy godzinami relaksować się po ciężkim dniu. W tym czasie wokół niej robi się wilgotno i ciepło z powodu pary unoszącej się z gorącej kąpieli. Dlatego do jej uszczelnienia potrzebujemy środka, który będzie wytrzymały, a wybrany przez nas kolor spoin nie zniknie po kilku miesiącach użytkowania. Jako że wanna poddawana jest sporym obciążeniom za sprawą dużych ilości wody, czasami dochodzi do niezauważalnego dla nas naprężenia. Oddziałuje ono także na spoiny krawędzi. Stąd też najczęściej nasz wybór pada na silikon sanitarny, zazwyczaj biały lub przezroczysty. W przeciwieństwie do uniwersalnego jest on odporny na pleśń i grzyby. W marketach budowlanych, takich jak Leroy Merlin, znajdziemy silikony w różnych kolorach, aby skutecznie dopasować je do fugi w przypadku kafelkowego wykończenia łazienki. Silikon zabezpieczy łazienkę przed rozwojem pleśni i grzybów, dla których duża wilgotność oraz wysoka temperatura to idealne warunki do rozwoju - a dla nas nieefektowny wygląd łazienki i zagrożenie dla zdrowia. Aby aplikowanie uszczelniacza zachodziło swobodnie, trzeba zaopatrzyć się w specjalny pistolet do dozowania.

Krok 3 - nanoszenie silikonu na wannę prostokątną

Kiedy już posiadamy niezbędny asortyment, a podłoże jest przygotowane oraz zabezpieczone, można przejść do nakładania silikonu. Spust pistoletu naciskamy zdecydowanie, kontrolując ilość wypływającej zawartości i przesuwamy go powoli, żeby silikon zdążył wypełnić szczelinę w całości. Najlepiej robić to jednym, płynnym ruchem. Dobrze jest przygotować sobie spryskiwacz podobny do tego, jaki używamy do kwiatów. Do środka wlewamy wodę i odrobinę mydła w płynie. Spryskujemy świeżą fugę z silikonu i nadmiar usuwamy, ścierając przy pomocy specjalnej, wyprofilowanej łopatki, którą wcześniej nawilżamy wodą lub specjalnym preparatem; można też namoczyć ją w płynie do naczyń. Jeśli wcześniej okleiliśmy krawędzie taśmą malarską, nie trzeba martwić się o ubrudzenie przestrzeni wokół szczeliny. W ten sposób uzyskamy równą, gładką linię. Wielu domowych majsterkowiczów zbiera resztki palcem, jednak w ten sposób ryzykujemy, że efekt będzie nierównomierny. Silikon musimy wyrównać, zanim przyschnie, ponieważ potem możemy tylko zepsuć rezultat wcześniejszej pracy. Podobnie w przypadku usunięcia taśmy malarskiej - kiedy uformujemy spoinę, zrywamy taśmę, póki uszczelniacz jest miękki. W przeciwnym wypadku możemy zepsuć cały efekt, a spojenie nie będzie szczelne. Kiedy skończymy nakładać silikon, musimy pamiętać, że powinien on wysychać przez przynajmniej dobę, zanim będzie można skorzystać z wanny bez szkody dla trwałości efektu naszej pracy.

Ocena: 5.0

Komentarze