Jak urządzić przedpokój? - Aranżacja wnętrz

Urządzenie przedpokojuPrzedpokój jest bardzo ważnym elementem naszego mieszkania lub domu. To właśnie tę część gość widzi jako pierwszą i to ona wywołuje przysłowiowe "pierwsze wrażenie". Może zadziwić, zaciekawić, zachwycić, ale również może wystraszyć, odrzucić, zniesmaczyć. Ważnym jest, żeby wiedzieć, jak urządzić przedpokój w taki sposób, abyśmy zarówno my byli zadowoleni jak i potencjalni odwiedzający.

Zorganizuj przestrzeń

Przedpokój może być mały, może być duży - wszystko zależy do projektu mieszkania. Lecz jak się zaraz okaże, to wcale nie rozmiar przedsionka gra rolę, ale to, jak dobrze zagospodarujemy jego przestrzenią. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak urządzić przedpokój, najpierw postaraj się dobrze go zorganizować.

W przedpokojach powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by wchodzące przez drzwi wejściowe osoby miały wystarczająco dużo miejsca do zdjęcia z siebie okryć oraz obuwia. Jeżeli więc nasz przedpokój jest dość mały, powinno usunąć się z niego wszelkie możliwe przeszkody oraz postarać się stworzyć jak najwięcej pustej przestrzeni. Wąskie korytarze to nasz wróg i powinniśmy się go wystrzegać.

Urządzenie przedpokoju

Z drugiej strony, unikać trzeba przepełniania pustką. Dużo wolnej przestrzeni wpływa bardzo na stan psychiczny gości a tym bardziej domowników. Wprowadza ona pewien zamęt właśnie przez to, że jest za dużo miejsca. W ten sposób mamy przesyt, który dezorientuje nowo przybyłych. Problem z tym mogą mieć zwłaszcza właściciele ogromnych przedsionków. Powinno się znaleźć pewien złoty środek, czyli unikać przestronnych pustych przestrzeni, ale z drugiej strony zapewnić dość miejsca.

Minimalizm czy przepych?

Urządzenie przedpokoju

Kolejnym etapem ustalania, jak urządzić przedpokój, jest wybranie, co w nim umieścimy. Czy zależy nam na wnętrzu wypełnionym czy też minimalistycznym? Szukamy czegoś tradycyjnego a może nowoczesnego? A może chcemy, żeby przedpokój był pewnego rodzaju odzwierciedleniem ducha całego domu i zaproszeniem do środka? Oto kilka wskazówek.

Należy postawić na coś, co można nazwać umiarkowanym minimalizmem. Przepych jest przeżytkiem i zazwyczaj źle świadczy o gospodarzu. Kojarzony jest z kiczem i niepotrzebnym nadmiarem. Mieszkania skrajne minimalistyczne z drugiej strony są po prostu… puste. A jak już wspomnieliśmy wcześniej - za dużo pustej przestrzeni bardzo źle wpływa na odbiór.

Więc jak urządzić przedpokój? Postaw na małe meble (np. szafka na buty), wieszak na ubrania, kafelki bądź płytki, kilka obrazów i voilà. Zrezygnuj na pewno z wielkich szaf na ubrania, komód, ogromnych luster i wykładzin - mało mają wspólnego z nowoczesnym i ładnym wnętrzem.

Jak urządzić przedpokój - dzieła sztuki zamiast rupieci

W wielu przedpokojach mamy do czynienia po prostu z bałaganem. Gospodarze upychają niepotrzebne rupiecie do przedpokoju, wskutek czego tworzy się nieprzyjemny dla oka chaos. Warto pomyśleć nad pochowaniem do pudeł wszelkich zbędności oraz przeorganizowaniem takiego przedpokoju. Jak wypełnić pustkę po schowanych rzeczach? Postaw na sztukę!

Urządzenie przedpokoju

Nie trzeba od razu oczywiście być znawcą sztuki i szukać po różnego rodzaju antykwariatach. Nawet zwykły obraz owoca lub estetyczny plakat filmowy wystarczy, by móc na czym zawiesić oko po wejściu do przedpokoju. Można też pomyśleć np. o jakichś stojących figurkach jak np. popularne w Japonii Maneki-neko. Wszystko jednak wciąż powinno być podyktowane naszą zasadą umiarkowanego minimalizmu.

Bardzo popularne jest również stawianie różnego rodzaju zdjęć. Jeśli na takie się zdecydujemy, warto jest pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, należy unikać dużych, widocznych obramowań. Psują one ogólne wrażenie odbioru pomieszczenia i odwracają uwagę od zdjęcia. Po drugie, pamiętaj, żeby wybrać fotografie, które nie wprawiają gościa w zakłopotanie. Możesz np. wybrać zdjęcie jakiegoś krajobrazu.

Jedność stylu

W aranżacji wnętrz należy zawsze pamiętać o byciu konsekwentnym. Jeżeli już się zdecydowaliśmy, jak urządzić przedpokój, to należy sprawdzić, czy współgra on z innymi wnętrzami. Wszystkie pokoje powinny tworzyć pewną harmonię, zgraną całość. Przechodzenie z jednego pomieszczenie do drugiego powinno być naturalne, a nie wiązać się z całkowitą zmianą otoczenia.

Urządzenie przedpokoju

To właśnie nazywa się jednością stylu. Doświadczenie takiego mieszkania, które jest w pewien pomyślany sposób pomyślane, zadowoli nawet najbardziej wymagających. Przedpokój będzie stanowił wtedy zwiastun tego, co tak naprawdę czeka nas w środku i czego możemy się spodziewać. Nasz cel to spełnienie tych oczekiwań z pomocą odpowiedniej aranżacji.

Jak urządzić przedpokój? Pamiętaj o powyższych zasadach a stworzysz z przedpokoju pomieszczenie nowoczesne i zachęcające, nie tracąc przy tym na wygodzie i przytulności. Urządź swój przedpokój już dziś a z efektów będziesz cieszyć się przez długi czas.

Za pomoc merytoryczną w napisaniu artykułu dziękujemy LOFT Decora - producentowi mebli industrialnych.

Komentarze