Jak przygotować ogród do zimy?

Przygotowanie ogrodu na zimęNadejście jesieni to moment, w którym każdy właściciel ogrodu powinien zadbać o jego przygotowanie do sezonu zimowego. Prace te to oczywiście kwestia estetyki i porządku, ale przede wszystkim zabezpieczenie roślinności i ziemi przed negatywnym wpływem mrozów. Brak jakichkolwiek działań może bowiem przynieść nieciekawe skutki wiosną. Jakie czynności trzeba więc wykonać?

Jesień kojarzy nam się przede wszystkim z opadającymi liśćmi. Nie inaczej jest w ogrodzie, który pokrywa się wówczas sporą ich warstwą. Pozostawienie ich nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ zasłaniają one dostęp do powietrza i światła, więc znajdująca się pod nimi trawa zacznie ulegać procesowi gnicia. Konieczne jest zatem bardzo dokładne uprzątnięcie wszystkich liści - posłużyć mogą do tego tradycyjne grabie, choć wiele osób korzysta również z tzw. odkurzaczy ogrodowych. Urządzenia te z pewnością znacznie przyspieszą całą czynność.

Co jeszcze wymaga posprzątania?

Oczywiście nie tylko liście wymagają posprzątania. Należy pozbyć się także rozmaitych chwastów, zbędnych elementów roślinnych czy patyków. Wiele osób stosuje rozdrabniacze do gałęzi - sprzęt ten jest niezwykle pomocny w momencie, gdy w ogrodzie rosną nie tylko drzewa, ale również byliny czy krzewy. Dzięki niemu uporządkowanie ogrodu przed zimą będzie znacznie prostsze. Ponadto część modeli wyposażona jest w rozmaite udogodnienia (np. podajniki), przez co komfort pracy znacznie wzrasta. Co ważne, rozdrabniacze do gałęzi przydatne są nie tylko jesienią, ale także w ciągu całego roku, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.

Przygotowanie ogrodu do zimy obejmuje również dokładne skoszenie trawnika, o czym niestety część osób zapomina. Trzeba jednak wybrać odpowiedni moment - specjaliści twierdzą, że idealna na to jest końcówka października lub początek listopada, oczywiście jeśli nie doszło do wcześniejszego nadejścia zimy. Ważny jest jednak nie tylko czas koszenia, ale także długość trawy - najlepiej zostawić ok. 4-centymetrowe źdźbła. Gdy trawnik będzie krótszy, może zimą dojść do marznięcia roślin i gleby, natomiast zbyt długie źdźbła to niemal gwarancja pleśnienia i zagrzybienia. Efektem tego będzie słaby wzrost trawy w okresie wiosennym.

Składniki odżywcze dla roślin

Jesień to także czas, w którym trzeba zadbać o nawożenie. Niektóre z roślin wymagają dostarczenia odpowiednich składników odżywczych. Podobnie jest z trawnikiem, któremu przyda się nieco fosforu bądź potasu. Najprościej oczywiście korzystać z gotowych mieszanek, dostępnych w sklepach ogrodniczych, ważne jednak, by stosować je zgodnie z instrukcją. Trzeba także zapoznać się z potrzebami poszczególnych typów roślin, by nie nawozić na zimę tych gatunków, które tego nie wymagają.

Ważnym etapem przygotowań ogrodu do zimy jest zabezpieczanie roślin i ziemi przed mrozami. Poza przykrywaniem folią, matami ze słomy czy odpowiednią włókniną, warto również pomyśleć o ściółkowaniu gleby. Większość ogrodników posypuje ją warstwą złożoną z materiału w postaci wysuszonych liści, kory, igieł, skoszonej trawy itp. Do otrzymania ściółki przydają się także rozdrabniacze do gałęzi. Warto jednak wcześniej wykonać zabieg spulchniania gleby.

Ocena: 5.0

Komentarze