Folia bąbelkowa na ścianie - mit czy hit

Folia bąbelkowaWynaleziona około 60 lat temu i wyjątkowa pod względem swoich właściwości. Dziś jest jednym z najpopularniejszych materiałów do pakowania i zabezpieczania towarów. A początkowo była… tapetą na ścianę. O czym mowa? Oczywiście o folii bąbelkowej. Jest wiele ciekawych faktów, które wiążą się z jej powstaniem, a o których większość ludzi nigdy nawet nie słyszała. Kilka ciekawostek dotyczy też jej nietypowych zastosowań. Ponad wszystko jednak folia bąbelkowa jest wytrzymałym i elastycznym materiałem, który chroni przesyłane towary przed uszkodzeniem w transporcie.

Wynalezienie folii bąbelkowej i zastosowanie jej do zabezpieczania przesyłanych towarów było serią zbiegów okoliczności. Zaczęło się od wynalazku, który początkowo miał być zupełnie czym innym, niż stał się w rzeczywistości. Potem dostrzeżono jego niezwykłe właściwości i możliwości wykorzystania w praktyce. Ostatecznie pojawiło się też szereg innych, ciekawych zastosowań.

Zacznijmy jednak od początku…

W roku 1957 dwóch inżynierów Al Fielding i Marc Chavannes szukali sposobu na wynalezienie plastikowej, trójwymiarowej tapety. W tym celu połączyli ze sobą dwie zasłony prysznicowe. Uzyskali niezwykły materiał o wyjątkowej strukturze, który jednak nie wzbudził zainteresowania potencjalnych odbiorów. Z tego właśnie powodu plastikowa tapeta nigdy nie weszła do produkcji, a jej wynalazcy musieli szukać innych, alternatywnych sposobów jej zastosowania. Czy mogli wtedy przypuszczać, że ich wynalazek podbije świat i stanie się jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanym na wiele różnych sposobów?

Potem przyszedł czas na pakowanie

Kiedy pierwotny plan spalił na panewce, Fielding i Chavannes zaczęli szukać alternatywnych sposób wykorzystania wynalazku. Pomysły były różne. Pojawiła się między innymi koncepcja stosowania folii jako materiału termoizolacyjnego. Skądinąd pomysł ten nie przeszedł bez echa. Jednak największym hitem stało się zastosowanie folii bąbelkowej do pakowania i przesyłania towarów. W taki właśnie sposób folia bąbelkowa jest stosowana do dziś i to zarówno przez wielkie korporacje, nieduże firmy, jak i osoby fizyczne.

Tym sposobem folia bąbelkowa weszła do powszechnej produkcji i stała się bardzo cenionym materiałem. Bez wątpienia w dużym stopniu przyczynił się do tego rozwój branży e-commerce. Biorąc pod uwagę niezwykłe właściwości folii, możemy być jednak pewni, że poradziłaby sobie na rynku i bez tego.

Pakowanie inaczej

W branży e-commerce powszechnie stosowane są również koperty bąbelkowe. Już sama ich nazwa wskazuje, że mają coś wspólnego z opisywaną przez nas folią. Koperty bąbelkowe zbudowane są z dwóch warstw, których zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniem niewielkich i delikatnych przedmiotów. Na zewnątrz znajduje się dobrej jakości, odporny na rozerwanie papier, od wewnątrz wyścieła go kieszeń z folii bąbelkowej. Taka struktura koperty gwarantuje jej niezwykłe właściwości. Amortyzuje wstrząsy i pochłania drgania, które w przeciwnym razie przenosiłyby się na umieszczony wewnątrz przedmiot. To bardzo ważna cecha w przypadku przesyłanej w kopertach bąbelkowych elektroniki. Dodatkowo jest ona ochroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi (na przykład na skutek upadku lub nacisku), a także wilgocią, pyłem i zabrudzeniem.

Zaczęto szukać niestandardowych rozwiązań

Szybko okazało się, że folia bąbelkowa może mieć też szereg innych zastosowań. Na dowód tego wystarczy wspomnieć o możliwości zabezpieczania za jej pomocą szyb samochodowych w zimie albo uszczelniania dachów oraz okien w piwnicach i na strychach.

Folia bąbelkowa doskonale sprawdza się również w rolnictwie. Za jej pomocą zabezpiecza się młode i wrażliwe na przymrozki rośliny. Wystarczy szczelnie owinąć krzew lub drzewko, pamiętając przy tym o wycięciu kilku niewielkich otworów wentylacyjnych. Zabezpieczona w ten sposób roślina łatwiej przetrwa niesprzyjające warunki pogodowe i ponownie zakwitnie na wiosnę.

Folia bąbelkowa to także niebywała gratka dla osób z artystyczną duszą. Wykorzystywana jest do tworzenia przeróżnych dekoracji, a nawet wyjątkowych obrazów, których nie powstydziłby się malarz wielkiego formatu. Aplikacje nanoszone za pomocą folii bąbelkowej na wazony i donice prezentują się bardzo efektownie. W przypadku obrazów stosuje się zwykle metodę wstrzykiwania w poszczególne pęcherzyki powietrza farby o określonych barwach. W efekcie powstaje niezwykłe dzieło, niekiedy fantazyjne, innym razem bardzo realistyczne.

Czas na relaks

Najbardziej niezwykłym, ale za to bardzo przyjemnym zastosowaniem folii bąbelkowej jest strzelanie z jej niewielkich, wypełnionych powietrzem pęcherzyków. To zabawa, która na całym świecie zdobyła już licznych entuzjastów. Co wyjątkowego jest w takiej aktywności? Podobno minuta zabawy dostarcza wrażeń podobnych, co półgodzinny, relaksacyjny masaż. Walory te wykorzystali poznaniacy, pozostawiając na przystankach autobusowych folię bąbelkową, która miała relaksować oczekujących na transport podróżnych. Pomysł został miło przyjęty przez mieszkańców i sprawdził się wyśmienicie.

Folia bąbelkowa to materiał o niezwykłych właściwościach i wielu możliwościach. Ma tak liczne zastosowania, że nie sposób wszystkich wymienić w jednym, krótkim wpisie. Bardzo ważna jest tutaj inwencja pomysłodawców, którzy dostarczają inspiracji kolejnym osobom. Mamy nadzieję, że historia folii bąbelkowej będzie się nadal rozwijać i dostarczać nam kolejnych, ciekawych rozwiązań.

Więcej na temat folii bąbelkowej można przeczytać na stronie https://opakowania24.eu/folia-babelkowa.html.

Ocena: 5.0

Komentarze