Eklektyczny styl wnętrza - zasady, inspiracje

Eklektyczny styl wnętrzaWybór stylu, w jakim urządzimy nasz dom czy mieszkanie jest nie łatwy. Jest tak, ponieważ obecnie pojawia się coraz więcej ciekawych sposobów aranżacji pomieszczeń. Jeśli nie możemy się zdecydować na konkretny nurt, dobrym rozwiązaniem jest odejście w stronę eklektyzmu, stylowego łączenia nurtów i konwencji oraz tworzenie z nich ciekawej, wysmakowanej całości.

Styl eklektyczny jest coraz bardziej popularny w aranżacji wnętrz. Zakłada łączenie stylów i konwencji w obrębie jednego pomieszczenia. Nie jest aranżacją łatwą, aczkolwiek prawidłowo urządzone wnętrze wyróżnia się nieszablonowością oraz oryginalnością. Umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością, delikatność z ciężkimi formami, pastele z wyrazistymi barwami czy też proste formy z bardziej złożonymi. W nurcie eklektycznym można zaaranżować praktycznie każde pomieszczenie.

Zasady stylu eklektycznego w urządzaniu wnętrz

Jeśli zdecydujemy się na urządzenie domu czy mieszkania w stylu eklektycznym, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Wybierz tło - i baw się konwencjami

To, że styl eklektyczny zakłada łączenie wielu elementów nie oznacza, że nie możemy wybrać tła: koloru lub stylu, który będzie motywem przewodnim. Powinniśmy to zrobić, ponieważ pomoże nam to uporządkować elementy w pomieszczeniu. Bazowy może być kolor: najlepiej, gdyby była to biel lub odcień pastelowy, np. szarości. Takie barwy pozwolą nam na ciekawą zabawę stylami, ponieważ złagodzą mnogość dodatków i doskonale je ze sobą skomponują.

2. Łącz przeciwieństwa - jasne z ciemnym, antyczne z nowoczesnym

Eklektyzm łączy i pozwala nam łączyć praktycznie wszystko: kolory, faktury, formy, style… Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie przeciwieństw, gdyż taka mieszanka tworzy stylową i nieszablonową całość. Eklektyzm pozwala na zestawienie w jednym połączeniu stylizowanej kanapy z nowoczesnym, szklanym stolikiem kawowym oraz wannę z antycznymi nóżkami z minimalistycznymi kaflami łazienkowymi. Zestawienia kontrastujących ze sobą elementów są wyznacznikiem stylu eklektycznego.

3. Graj kolorami, światłem i formą - baw się stylami

Eklektyzm pozwala się nam bawić nie tylko stylami i konwencjami ale również kolorami i formami. Może je ciekawie ze sobą zestawiać, tworząc interesujące całości. Jeśli dominującym we wnętrzu kolorem jest barwa neutralna, można bawić się kolorami wyrazistymi, nawet takimi, jakie do siebie pozornie nie pasują. Nie obawiajmy się także zabawy formą: zestawiamy formy proste i bogato zdobione. Nie zapominajmy też o grze światłem: wybierajmy ciekawe lampy, zarówno te ze światłem ostrzejszym, skierowanym punktowo, jak również ze światłem rozproszonym. Pamiętajmy jednak o funkcjonalności pomieszczenia: w łazience przyda się światło punktowe, w sypialni zaś: łagodniejsze i bardziej rozproszone.

4. Inspiruj się - nie kopiuj ale czerp z tego, co już jest stworzone

Chcesz stworzyć wnętrze w stylu eklektycznym ale nie masz na nie pomysłu? Nie bój się inspirować tym, co już jest stworzone: oglądaj gotowe projekty, przeglądaj je w sieci i czasopismach, pytaj, wybierz się do marketu z elementami wyposażenia wnętrz albo na pchli targ. Inspiracje można czerpać z różnych miejsc.

5. Brak zasad też jest zasadą! Proś o pomoc specjalistów w razie wątpliwości

Wielu architektów wnętrz uważa, że w stylu eklektycznym nie ma zasad ale tez stanowi to jego zasadę. Łatwo bowiem przekroczyć granicę pomiędzy stylowo urządzonym pomieszczeniem a kiczem. Eklektyzm może także sprawić, że pomieszczenie wyda się przytłoczone, zwłaszcza, jeśli cechuje się niewielkim metrażem. W takich pomieszczeniach należy szczególnie uważać, aby nie zdecydować się na zbyt wiele elementów w różnych stylach, ponieważ sprawimy w nim wrażenie nieporządku. Jeśli nie mamy pewności, czy nasz pomysł na eklektyczna aranżację okaże się sukcesem, skorzystajmy z porady specjalisty, w tym wykwalifikowanego architekta wnętrz. Podpowie on nam, co można zrobić, aby nasze mieszkanie prezentowało się doskonale.

6. Zmieniaj funkcję, dodawaj nowe, odnawiaj stare - zabawa w eklektyzm

Eklektyzm jest stylem dla tych, którzy lubią bawić się stylami ale i przerabiać oraz odnawiać różne rzeczy. Wiele osób, które cieszy się wnętrzem w stylu eklektycznym z pewnością nie raz odwiedziło targ staroci czy zapomniany antykwariat w celu upolowania ciekawych okazów do swojego domu czy mieszkania. Eklektyzm lubi zabawę formą: można do woli wymyślać nowe zastosowania dla wielu przedmiotów, np. starą beczkę potraktować jak półeczkę na bibeloty czy zrobić stolik z palet. Z koli duża poducha może służyć jako wygodny puf, a stara drabina jako… półka na książki. Eklektyzm to także raj dla wielbicieli odnawiania i przerabiania. Pozwala dać nowe życie meblom i przedmiotom, które zamierzaliśmy wyrzucić. Możemy z powodzeniem przerobić starą szafkę, odnowić stylizowaną wannę lub odmalować biurko po babci i zrobić z niego toaletkę: idealną do eklektycznej łazienki.

7. To, co nigdzie nie pasuje - perełka do wnętrza eklektycznego

Każdy ma w domu lub widział u kogoś z rodziny taki meble czy gadżet: coś, co nigdzie nie pasuje. Może to być lampa o nietypowym kształcie, stara komoda po babci, fotel, który został po poprzednim remoncie… Zgodni z zasadą nr 6 można je ciekawie odnowić oraz… uczynić perełki w naszym domu czy mieszkaniu, zestawiając z elementami z innego stylu.

Eklektyzm nie lubi bałaganu i przepychu - uważaj na skrajności

Choć wydawać by się mogło, że wnętrze eklektyczne może być nieco chaotyczne, z pewnością nie powinno ta być. Prawidłowo urządzone pomieszczenie powinno stanowić wnętrze harmonijne, a elementy pasować do siebie, nawet, gdy pozornie wydaje się, że jest inaczej. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z eklektyzmem, nie stawiajmy sobie zbyt wysokich wymagań. Wybierzmy styl bazowy i dopierajmy do niego 2-3 elementy z innych nurtów, np. nowoczesna kuchnia z tradycyjnym drewnianym stołem oraz świeżymi ziołami w ceramicznych doniczkach lub prosto urządzony salon z futurystycznymi fotelami w neonowych kolorach.

Eklektyzm w architekturze

Eklektyzm jako styl obecny jest nie tylko w rządzeniu wnętrz ale również w architekturze budynków. Do dziś dnia bez trudu odnajdziemy wiele znanych budowli, które stanowią doskonały przykład budownictwa i zdobnictwa eklektycznego. Są to między innymi zamki, pałace, ratusze miejskie, kamieniczki, dworce kolejowe, obiekty oświatowe (szkoły, uczelnie wyższe) oraz kulturalne (teatry, opery, filharmonie) i wiele innych. Wiele z  nich znajduje się w Polsce. W Bydgoszczy na ulicy Plac Wolności 1 znajduje się przepiękna eklektyczna kamienica, gdzie obecnie mieszczą się mieszkania oraz na parterze lokal gastronomiczny. Budynek powstał pod koniec XIX wieku, reprezentuje styl elektryczny oraz neobarok. Kamieniczka zwieńczona jest wieżą z hełmem, posiada wiele elementów barokowych, secesyjnych. Kolejnym przykładem obiektu w stylu eklektycznym jest Teatr imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie. Tutaj również przeważają elementy neobarokowe. Teatr otoczony jest pięknym ogrodem.

Ocena: 5.0

Komentarze