Co to jest apartament? Czym się różni od mieszkania?

ApartamentPojęcie apartamentu jest w Polsce często nadużywane. Dzieje się tak głównie z tego względu, że określenie "apartament" znacznie lepiej brzmi, aniżeli "mieszkanie". Skutkiem tego, zwłaszcza deweloperzy oraz osoby lub firmy zajmujące się wynajmowaniem lokali, używają modnego i dobrze sprzedającego się pojęcia "apartament" w odniesieniu do wszystkich mieszkań o podwyższonym standardzie. W ten sposób budowany jest sztuczny prestiż, a właścicielowi mieszkania, bądź też osobie wynajmującej złudnie wydaje się, że znajduje się w luksusowym otoczeniu.

Czym tak naprawdę charakteryzują się typowe apartamenty w Polsce? Po czym je rozpoznać? Nie ma w tym względzie jednoznacznej definicji i kierować się należy pewnymi, zwyczajowo utartymi wskazówkami.

Przede wszystkim przestronność

Jeśli mamy do czynienia ze sporym lokalem powyżej 100 m2 i o wysokości pokoi ponad 3 m to można już mówić o części sukcesu. Typowy apartament to bowiem przede wszystkim przestrzeń i komfort. Nie ma mowy o małych pokojach, ani o ciasnej łazience, czy też małym balkonie. Owszem, powierzchnia apartamentu może być także mniejsza, gdy lokum przeznaczone jest na przykład dla tylko jednej osoby.

Wówczas jednak projekt wnętrz powinien uwzględniać przestronność i koncentrować się na mniejszej liczbie wygodnych pokoi, dzieląc powierzchnię mieszkania na część dzienną i nocną. Typowe apartamenty wyposażone są często w więcej niż jedną łazienkę, duży taras lub ogród zimowy, komfortową garderobę i przynależą do niego duże piwnice, komórki, a także przynajmniej dwa, zadaszone miejsca parkingowe. Apartament to luksus, w którym nie ma miejsca na brak potrzebnej powierzchni.

Wykończenie i wyposażenie - tylko z najwyższej półki

Apartamenty powinny być precyzyjnie zaprojektowane przez doświadczonych architektów wnętrz. Profesjonalny projekt musi uwzględniać wysokiej jakości instalacje, wykończenie, a także wyposażenie. Szlachetne gatunki drewna, stal nierdzewna, czy też kamień to materiały, których nie powinno zabraknąć w żadnym z pomieszczeń.

Najwyższej jakości sprzęt audio, designerskie meble oraz supernowoczesne wyposażenie kuchni i łazienki to podstawa. W apartamentach można liczyć na klimatyzację oraz dostęp do wszelkiej ultranowoczesnej, inteligentnej technologii. Takie lokale są często urządzone w określonym stylu. Możemy wybierać wśród loftów, lokali retro, czy też glamour albo minimalistycznych.

Budynek także ma znaczenie

Apartamenty nie mogą być zlokalizowane na typowych osiedlach. Wyróżnia je bowiem niestandardowość, oryginalność oraz ekskluzywność. Typowy apartament umiejscowiony więc będzie w nowoczesnym, kameralnym budynku o stylowej architekturze, zaprojektowanym przez uznane biuro architektoniczne lub też w nieszablonowym, futurystycznym drapaczu chmur.

Bywają również apartamenty powstałe po adaptacji starych kamienic, przestronnych strychów, czy też pomieszczeń pofabrycznych. Na dachach takich budynków może znajdować się ogród, restauracja, a nawet basen. Tego rodzaju budynki mają zapewnioną ochronę, monitoring, cichą i nowoczesną windę, siłownię z basenem, saunę, a także przestronne lobby oraz recepcję. Na życzenie dostępne są takie usługi, jak sprzątanie, pranie, magiel, wyprowadzanie psów, czy też concierge.

Klatki schodowe są bardzo kameralne i zapewniają optymalną wygodę każdemu mieszkańcowi. Często można tu spotkać atrakcyjną, sztuczną roślinność oraz lustrzane powierzchnie na ścianach. Wysoka jakość materiałów wykończeniowych w całym budynku to podstawa.

Obowiązkowa prestiżowa lokalizacja

Widok z każdego okna apartamentu musi zachwycać. Będą to tereny zielone, główna ulica miasta lub inne, estetyczne budynki. W przypadku, gdy apartament znajduje się w centrum miasta problem hałasu powinien być zminimalizowany poprzez zastosowanie odpowiednich technologicznych rozwiązań. Apartament powinien znajdować się blisko ekskluzywnych restauracji, teatru, galerii, kin, parków oraz innych miejsc użyteczności publicznej oraz punktów komunikacyjnych.

Artykuł powstał przy współpracy z blueapart.pl.

Komentarze