Biel, odcienie bieli - sypialnia w kolorze białym

Aranżacja białej sypialniKolor biały to maksymalne nasycenie kolorów podstawowych (np. czerwonego, niebieskiego i zielonego). Czysta, tradycyjna biel jest jedną z najczęściej kupowanych farb ściennych, malujemy nią sufity i większość ścian. Jest barwą neutralną i dlatego doskonale sprawdza się jako baza zarówno w monochromatycznych czy klasycznych jak i kolorowych czy odważnych aranżacjach.

W praktyce biel wcale nie musi być nudna, gdyż dodając odrobinę innego koloru można uzyskać szereg odcieni, które umiejętnie połączone mogą stworzyć spójne, ciekawe wnętrze, będące grą kolorów, faktur i światła.

Biel i odcienie bieli na kole kolorów

 • Sterylna biel (arktyczna) to najjaśniejszy odcień bieli, często kojarzony ze szpitalem, rzadziej z luksusowymi wnętrzami. Kolor ten otrzymujemy po dodaniu do czystej bieli odrobinę niebieskiego. Aranżacje ze sterylną bielą w roli głównej jak sama nazwa wskazuje, sprawiają wrażenie bardzo czystych, poukładanych i harmonijnych.
 • Stonowana biel (satynowa), która jest idealna do małych pomieszczeń, to z kolei mieszanka białego z kilkoma kroplami szarego. Kolor ten doskonale komponuje się z jasnym fioletem, przytłumioną lawendą, popielatym i szarym.
 • Antyczna biel, swą nazwę zawdzięcza epoce, w której zdobyła popularność. Ta barwa jest niezwykle ciepła i luksusowa. Kolor uzyskujemy, łącząc biel z odrobiną piaskowego żółtego lub bezpieczniej beżowego. Wnętrza, w których występuje, sprawiają wrażenie posypanych pustynnym piaskiem i nadgryzionych zębem czasu. Antyczna biel zyskuje szyku i wprost królewskiej elegancji w połączeniu ze złotym. Pamiętajmy natomiast by nie mieszać jej ze srebrnymi dodatkami, gdyż na ich tle ten odcień bieli będzie się wydawał brudny.
 • Chłodna złamana biel jest połączeniem białego i zimnego szarego, jednak należy bardzo uważać z kolorem dodatkowym, gdyż w tym wypadku bardzo łatwo uzyskać zamiast chłodnej bieli brudną lub kolor popielaty.

Z jakimi kolorami łączyć biel w pomieszczeniach?

Barwę białą w zasadzie można łączyć ze wszystkimi kolorami, jednak są takie, z którymi tworzy zupełnie wyjątkowe aranżacje. Jeszcze kilka lat temu nie zastanawialiśmy się, z jaką barwą zestawić białe ściany, jednak od kilku sezonów panuje nowy trend, w którym biel jest dodatkiem, a bazą rzadko do niedawna spotykane kolory. Pamiętajmy, że biel przybiera charakter barwy, w której otoczeniu się znajduje.

Doskonałe kompozycje stworzymy, łącząc:

 • biel z lawendą, wówczas ta neutralna barwa zyska blichtr, elegancję, te dwa kolory uzupełnione srebrem stworzą pomieszczenie w stylu glamour;
 • biel z czernią lub szarościami to duet doskonały będący oazą spokoju, relaksu i zadumy. W takich pomieszczeniach szybko odzyskujemy siły fizyczne i duchowe zdobywając motywację do działania i pewność siebie. Proponowane kolory nie dominują nad mieszkańcami, a tworzą harmonię z człowiekiem, zapewniając równowagę;
 • biel z soczystą zielenią, łososiowym, lawendą czy żółtym to aranżacje bardzo lekkie, dynamiczne i energetyczne. Równie łatwo się w nich odpoczywa, jak i pracuje. Należy jednak pamiętać, że tylko w sytuacji, gdy wspomniane kolory stanowią dodatek do bieli. W proporcjach pół na pół lawenda może wywoływać zniechęcenie, dlatego wskazana jest dla osób o silnym poczuciu wartości i równie silnej osobowości. Limonka i żółty natomiast na większej powierzchni nie są wskazane dla osób nadpobudliwych i nerwowych, gdyż mogą działać pobudzająco;
 • biel z błękitem lub jasnym różem to aranżacje bardzo harmonijne, będące oazą spokoju i subtelnej elegancji. W połączeniu ze srebrem lub kryształowymi lustrami odbijającymi światło stworzą wręcz królewskie wnętrza.

Aranżacja białej sypialni

Przedstawiona niżej aranżacja białej sypialni jest połączeniem kilku odcieni bieli, różnych stylów i kontrastujących faktur. Kryształowy żyrandol to wisienka na torcie, która pokazuje, jak można połączyć w jednym pomieszczeniu elementy charakterystyczne dla wielu trendów dekoratorskich.

Biała sypialnia

Białe ściany i sufit zostały pomalowane sterylną bielą, która sprawia, że pomieszczenie jest przejrzyste a każdy jego fragment, zaprasza do odpoczynku. Białe ozdobne listwy na ścianie za łóżkiem i suficie pełnią trzy funkcje. Po pierwsze powiększają optycznie pomieszczenie, po drugie przełamują nudę, jaką możemy spotkać w absolutnie białych aranżacjach i wreszcie po trzecie dodają elegancji i sprawiają, że ta zwyczajna sypialnia nabiera pałacowego charakteru.

Pikowane, masywne łóżko o zaokrąglonych kształtach daje poczucie lekkości i komfortu. Trudno uzyskać taki efekt w przypadku tradycyjnych ciężkich łóżek na drewnianym stelażu. Minimalistyczne, proste szafki nocne korespondują z nowoczesnym lutrem swobodnie ustawionym przy ścianie i nawiązującym do kryształowego żyrandola i lampki nocnej. Okno i cała oprawa dopełnia lekką, aczkolwiek luksusową aranżację. Elementem zasługującym na większą uwagę jest również drewniana podłoga, która nadal wymaga zagospodarowania. W zależności od aranżacji tej przestrzeni pokój może nabierać innego charakteru.

Propozycje to:

 • biała miękka wykładzina, dzięki której pomieszczenie będzie przytulne i glamour,
 • przemalowanie drewnianego parkietu na biało, dzięki czemu dopełnimy białą aranżację,
 • pokrycie parkietu ciemną bejcą, która doda sypialni elegancji.
Ocena: 5.0

Komentarze