Biel i pastel, czyli jak wprowadzić styl prowansalski do domu

Styl prowansalski do domuStyl prowansalski kojarzy się przede wszystkim z jasnymi wnętrzami i pastelowymi dodatkami. Taki delikatny i przytulny klimat, przywodzący na myśl kraje śródziemnomorskie cieszy się obecnie ogromną popularnością. Jak w kilku krokach sprawić, by nasze przestrzenie oddawały prowansalski nastrój? Podpowiadamy.

Styl prowansalski - charakterystyczne cechy

Ze stylem prowansalskim kojarzą się przede wszystkim postarzane komody, krzesła i szafy z charakterystycznymi przetarciami, a wszystkie w jasnej - najczęściej białej - kolorystyce. Z pozoru proste i skromne zachwycają kunsztem wykonania. Często mają drobne rzeźbienia lub motywy florystyczne. W prowansalskich wnętrzach na ścianach i podłogach królują beże, szarości lub zielenie, a charakterystycznym dodatkiem jest fiolet przywodzący na myśl lawendowe pola.

Ekonomicznie i ekologicznie, czyli co potrzebujemy, by samemu wykonać meble w domu

Z pewnością masz w domu stary mebel, który od dawna nie pasuje do obowiązujących kanonów, a który jest na tyle funkcjonalny, że szkoda go wyrzucić. Pamiętaj, że wystarczy kilka zabiegów kosmetycznych, by szybko przywrócić mu urodę i dłużej się nim cieszyć. Ponadto samodzielne przerabianie mebli wiążę się z oszczędnością. By zabrać się do pracy, na początek potrzebne Ci będą papier ścierny i wygodna i lekka szlifierka kątowa, biała farba kredowa, wosk i nożyk.

Styl prowansalski do domu

Metamorfoza mebli krok po kroku

W pierwszej kolejności musisz wyczyścić swój mebel. Żeby usunąć stare warstwy malarskie, użyj papieru ściernego, cykliny albo noża stolarskiego. Następnie wyszlifuj powierzchnię, by była idealnie gładka. Pierwszą warstwę farby nakładaj tylko w te miejsca, w których pojawić się mają zadrapania - na krawędzie i brzegi. Do tego zabiegu wybierz farbę ciemniejszą, np. brązową lub szarą. Po wyschnięciu farby te fragmenty muszą być zabezpieczone woskiem. Użyj w tym celu zwykłej świeczki. Do malowania właściwego najlepiej posłuży biała farba kredowa. Żeby uniknąć zacieków kolejne warstwy farby nakładaj dopiero po wyschnięciu wcześniejszych. Dopiero gdy powierzchnia naszego mebla jest sucha można dokonać przetarć i zadrapań. Zrób to najlepiej następnego dnia, używając tępej strony nożyka i uważając, by nie zdrapać zbyt dużej ilości farby.

Styl prowansalski do domu

Pozostałe elementy wystroju

Obok odpowiednio wystylizowanych mebli pamiętaj, by zadbać o resztę szczegółów. Tylko w ten sposób uzyskasz spodziewany efekt. Obok białych mebli wprowadź delikatne, pastelowe kolory. A jeśli chcesz postawić na wyraźniejsze barwy wybierz wiśnię, śliwkę lub brąz. Zadbaj o dekoracyjne tkaniny, na stół połóż haftowany obrus, a w oknie powieś muślinowe zasłony. Jeśli masz - wyeksponuj upolowane na targu starocie - świeczniki, pozłacane lampy, spłowiałe fotografie w drewnianych ramach. Twoje meble ozdobi też staromodna ceramika. Resztę domu udekoruj suszonymi kwiatami z przewodnim motywem lawendy i ziół.

Ocena: 5.0

Komentarze