Aranżacje okien

Aranżacja oknaOdpowiednia aranżacja okien może odmienić zupełnie wnętrze pomieszczenia.

Do aranżacji można wykorzystać firany, zasłony, rolety, ciekawe zapięcia lub wieszanie, a także niestandardowe łączenie tkanin. Te elementy nie tylko ładnie wyglądają, ale także są praktycznymi rozwiązaniami.

Kształt i rozmiar okna

Dekoracje, jakie chcemy dobrać do okien, powinny być uzależnione od ich kształtu. Już przy projektowaniu domu warto zastanowić się nad ich formą, bowiem, półokrągłe, okrągłe, trójkątne i wieloboczne okna, są trudne do udekorowania. Przy ich aranżacji warto zasięgnąć porady dekoratora.

Rozmiary okna decydują o swobodzie aranżacji- im większe okno, tym więcej możliwości. W wielu mieszkaniach, właściciele decydują się na okna balkonowe. Są to duże okna, gdzie można wybrać do dekoracji różne tkaniny, kolory, a także zdecydować się na niestandardowe połączenia np. rolet z zasłonami. W oknach mniejszych nie można pozwolić sobie na tak dużą swobodę. Należy ostrożniej dobierać kolory i materiały, by nie przyciemniły wnętrza pomieszczenia.

Karnisze czy listwy?

Decydując się na dekorację, która będzie wisieć na skrzydłach okna, warto zastosować listwy przyszybowe. To rozwiązanie jest idealne dla rolet lub żaluzji. Ten rodzaj mocowania jest bezinwazyjny, i nie wymaga wiercenia we framugach okna, które jest często przyczyną utraty gwarancji. Natomiast karnisze są bardzo uniwersalne. Każda zmiana zasłon lub firan przyniesie nowe oblicze dla pomieszczenia.

Firany, zasłony żaluzje, rolety

Przy wyborze zasłon warto postawić na niestandardowe rozwiązania. W dużych oknach długie zasłony nie muszą być idealnie dopasowane- mogą być nieco dłuższe, by materiał opierał się na podłodze.

W pomieszczeniu, które jest wysokie warto zdecydować się na lambrekiny. Optycznie powodują skrócenie wysokości pomieszczenia. Jeżeli na zewnątrz okna jest ładny widok, zamiast zasłon lepiej zastosować żaluzje. Zapewniają one intymność w pomieszczeniu, ale nie zasłaniają pięknego widoku.

Różnorodne dekoracje okienne są hitem sezonu. Łączenie makaronu z firanami, rolet z zasłonami lub lambrekinów z panelami zyskuje na popularności każdego dnia. Oryginalne zapięcia i ozdoby stanowią idealne zwieńczenie aranżacji.

Autor: www.oknoart.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze